REKLAMA

Jak wymienić klocki hamulcowe w samochodzie

Układ hamulcowy jest prawdopodobnie najbardziej krytycznym mechanizmem bezpieczeństwa w Twoim pojeździe. Ale chociaż codziennie polegasz na hamulcach, aby pomóc Ci bezpiecznie dostać się z punktu A do B, prawdopodobnie nie myślisz o tym, co się dzieje, gdy naciskasz pedał hamulca.

Twoje klocki hamulcowe będą albo wykonane z materiałów półmetalicznych lub ceramicznych.

Półmetaliczne klocki hamulcowe to zazwyczaj 30 do 60 procent metalu z dodatkiem składników organicznych lub mineralnych. Ten typ klocków hamulcowych działa dobrze w sytuacjach wymagających silnego hamowania i działają one we wszystkich warunkach pogodowych. Te klocki hamulcowe mają również długą żywotność. Jednak szybciej zużywają wirniki, są głośniejsze i tworzą więcej pyłu hamulcowego.

Hamulce organiczne są łagodniejszą wersją hamulców półmetalicznych. Zawierają mniej metali, co oznacza, że nie są tak szorstkie dla wirników. To również przekłada się na mniejszy hałas i mniejszy pył hamulcowy.

Klocki ceramiczne są wykonane z materiału, który jest wypalany w piecu. Ceramiczne klocki hamulcowe mają odwrotne cechy niż klocki półmetaliczne, co oznacza, że nie działają dobrze przy intensywnym hamowaniu i szybciej się zużywają. Podobnie jak klocki organiczne dobrze radzą sobie z ciepłem, tworzą mniej pyłu hamulcowego i oferują cichą pracę. Mają również tendencję do bycia droższymi niż inne opcje.

Bosch to marka motoryzacyjna, która produkuje szeroką gamę różnych części samochodowych, w tym pompy paliwowe, komponenty do silników Diesla, akumulatory i wiele innych. Jedną z linii produktów, z których firma jest dobrze znana, są klocki hamulcowe.

Jeśli obecne klocki hamulcowe Twojego pojazdu zaczynają się zauważalnie zmniejszać, powinieneś rozważyć ich wymianę. Klocki hamulcowe odgrywają istotną rolę w zatrzymywaniu pojazdu, co jest oczywiście kluczową cechą, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Twoje i innych.

Klocki hamulcowe znajdują się w hamulcach tarczowych, a powszechnie można zauważyć, że każdy zacisk hamulcowy ma co najmniej dwa klocki hamulcowe znajdujące się wewnątrz nich. Kiedy klocki hamulcowe zaczynają się pogarszać, istnieje kilka znaków, które można zauważyć i należy zwrócić uwagę na to, aby śledzić ich stan, zanim będą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa podczas jazdy.

Klocki hamulcowe Bosch przeznaczone są do jazdy z umiarkowaną prędkością i podlegają ekstremalnym obciążeniom, które są różne w zależności od pojazdu. Dlatego mieszanki klocków hamulcowych Bosch są produkowane w sposób sprawdzony. Jest to możliwe dzięki zachowaniu równowagi pomiędzy tarciem, komfortem i zużyciem. Klocki hamulcowe są poddawane testom wytrzymałości na ścinanie, odporności na temperaturę, wrażliwości na ciśnienie i prędkość, aby spełnić wymagania norm ECE-R90. Oferta Bosch dla warsztatów obejmuje ponad 1200 zestawów klocków hamulcowych – pasujących do ponad 95 procent wszystkich pojazdów europejskich.

Średnia żywotność zestawu klocków hamulcowych wynosi około 50 000 mil. Nowsze modele wyposażone są w lampkę ostrzegawczą, która wskazuje, kiedy konieczna jest wymiana, ale głośne piszczenie, złe wibracje, oczywiste zużycie i tendencja samochodu do ściągania na jedną stronę stanowią dalsze wskazówki.

Tak więc miej oko na swoje klocki hamulcowe, mają one znaczenie większe niż mogłoby się wydawać.

materiały nadesłane

16-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)