REKLAMA

Jak wybrać kino domowe?

Chcesz cieszyć się filmowymi emocjami w domowym zaciszu i planujesz zakup kina domowego? Jeśli nie wiesz, na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze zestawu, zapoznaj się z przedstawionymi poniżej wskazówkami. W tekście znajdziesz cenne rady i podpowiedzi, dzięki którym znajdziesz najkorzystniejszą ofertą.

Urządzenie źródłowe i odtwarzacz – co wybrać?

Urządzenie źródłowe odpowiada za przesył danych audiowizualnych do pozostałych podzespołów. Rolę takiego sprzętu może pełnić telewizja satelitarna, popularnością cieszy się też strumieniowanie poprzez serwisy internetowe. Oprócz tego wymienić można odtwarzacze DVD i Blue-ray jako urządzenia źródłowe. Odtwarzacze są wystarczające, gdy nie jesteś zbyt wymagającym użytkownikiem. Natomiast jeśli masz zamiar kupić wysokiej jakości sprzęt, zdecydowanie polecamy odtwarzacze Blue-ray, które radzą sobie z odczytem danych zapisanych w bardzo wysokiej rozdzielczości. Szeroki wybór tego rodzaju napędów oferuje sklep internetowy sferis.pl.

Głośniki – typ sprzętu a Twoje wymagania

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów głośników przeznaczonych zarówno dla użytkowników, którym wystarczą podstawowe parametry, jak bardziej wymagających klientów. Przykładem podstawowego wyposażenia są głośniki 5.1, a bardziej rozbudowaną wersją jest z kolei system 7.1, który posiada dwie dodatkowe kolumny odpowiadające za tak zwane tylne efekty. To one sprawiają, że dźwięk staje się głębszy i pełniejszy. Oprócz tego klienci mają do wyboru również zdecydowanie bardziej rozbudowane systemy, które składają się z nawet kilkudziesięciu głośników.

Aby głośniki dobrze pracowały, należy je odpowiednio rozmieścić, a ich wielkość i moc dopasować do wielkości pomieszczenia. Nie zawsze warto sięgać po najlepsze parametry – zbyt mocne dźwięki w mniejszym wnętrzu mogą stać się zniekształcone i nieprzyjemne w odbiorze, a przecież nie o to chodzi. W mniejszym salonie czy pokoju możesz rozważyć też instalację głośników naściennych, co pomoże zaoszczędzić trochę miejsca.

System łączony czy dzielony? Który lepszy?

System łączony składa się ze wzmacniacza oraz procesora AV, który jest najważniejszym elementem całego układu. Wśród zalet tego rozwiązania wymienia się mniejsze koszty i kompaktowy rozmiar całego zestawu. Z tego względu system łączony dobrze sprawdzi się w mniejszych wnętrzach. Jeśli planujesz więc stworzenie kina domowego w niewielkim pokoju, to moduł, który może wpaść Ci w oko. Wyzwaniem jest jednak prawidłowe połączenie wszystkich elementów, tak by nie powstawały zaburzenia emisyjne. Ponadto musisz się liczyć z tym, że jest system łączony nie oferuje najwyższej możliwej jakości w zakresie transmisji dźwięku.

Konfiguracja dzielona to rozwiązanie zdecydowanie droższe. Na system składają się dwa podzespoły, więc trzeba liczyć się również z tym, że zajmą one więcej miejsca. W parze z wyższymi cenami idzie jednak wyższa jakość. Zestaw łączony to gwarancja lepszego dźwięku oraz możliwość modyfikowania ustawień. Jeśli więc dysponujesz większą przestrzenią i planujesz rozwijać w przyszłości kino domowe, adaptując je do nowszych technologii, rozważ tę propozycję.

Ekran telewizora a typ oświetlenia

Jeżeli Tworzysz kino domowe od podstaw i chcesz kupić także telewizor, koniecznie sprawdź parametry dotyczące jasności ekranu. To bardzo ważne, ponieważ jeśli w Twoim pokoju nie będzie możliwości odpowiedniego zaciemnienia przestrzeni, odbiór wyświetlanych scen będzie niekomfortowy. Chcąc podkręcić nastrój, warto jednak zadbać o odpowiednie zacienienie i oświetlenie pomieszczenia. Jeżeli natomiast chcesz poprawić jakość obrazu w swoim komputerze, sprawdź i zamontuj sprawdzone karty graficzne.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

06-04-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook