REKLAMA

Inżynier po Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

Wielu osobom Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie kojarzy się tylko z kierunkami związanymi z wychowaniem i edukacją dzieci. Kandydaci na studia, którzy zapoznali się z ofertą uczelni na stornie internetowej, w trakcie wirtualnych targów edukacyjnych czy minionego Wirtualnego Dnia Otwartego UP wiedzą już, że propozycji jest o wiele więcej. W ostatnich latach Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie postawił bowiem mocno na rozwój kierunków ścisłych, przyrodniczych i inżynieryjno-technicznych.

  • bioinformatyka,
  • edukacja techniczno-informatyczna,
  • informatyka inżynieria bezpieczeństwa,
  • matematyka,
  • fizyka,
  • biologia,
  • chemia – nauczyciel chemii,
  • ochrona środowiska.

Sama nazwa Uniwersytetu wskazuje na jego charakter i specjalizację. Nie bez powodu więc Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie od kilku lat chwali się tytułem najlepszej uczelni pedagogicznej w Polsce w prestiżowym rankingu Szkół Wyższych Perspektywy. Młodzież, szczególnie ta, której zależy na odpowiednim poziomie kształcenia w dziedzinie pedagogiki i wychowania chętnie wybiera właśnie krakowski uniwersytet. Jak pokazują statystyki kandydaci pochodzą głównie z Małopolski i Podkarpacia.

Zdj. Budynek Główny Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Dla wielu osób zaskoczeniem pozostaje fakt, że uczelnia poza szeregiem cenionych studiów pedagogicznych prowadzi również kierunki ścisłe, przyrodnicze i inżynieryjno-techniczne. O ile powszechnie wiadomo o ofercie studiów społecznych , humanistycznych i artystycznych na UP, o tyle kierunki typu bioinformatyka, inżynieria bezpieczeństwa czy edukacja techniczno-informatyczna nadal nie kojarzą się z tym ośrodkiem. Z tych powodów progi rekrutacyjne na te kierunki nie są tak wysokie na filologię hiszpańską czy pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną.

Prowadzenie kierunków ścisłych i przyrodniczych jest nie tylko podkreśleniem rangi uniwersytetu, ale przede wszystkim efektem dostosowywania się uczelni do wymogów rynku pracy. Blisko 90% absolwentów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wyraża zadowolenie ze studiów i twierdzi, że poleciłoby uczelnię młodszym kolegom. Wśród ankietowanych są również absolwenci kierunków ścisłych i przyrodniczych. Opinia absolwentów jest szczególnie istotna, bowiem uwzględnia ona nie tylko ich zdanie na temat samej uczelni, ale przede wszystkim ich sytuację po ukończeniu studiów, posiadane umiejętności i odpowiednie zatrudnienie.

Dbając szczególnie o te ostatnie Uniwersytet w ostatnich latach zainwestował w rozwój kadry naukowej oraz zaplecza akademickiego. Regularnie otwierane laboratoria, wyposażenie, którego nie powstydziłyby się zachodnie instytuty naukowe, projekty, badania, konferencje i sympozja znacznie wpływają na jakoś studiowania. Studenci mocno podkreślają, że możliwość korzystania przykładowo z Laboratorium Mikroskopii, Pracowni Dyfraktometrii Rentgenowskiej, Pracowni Mechatroniki (Instytutu Nauk Technicznych) czy wizyty studyjne w Obserwatorium astronomicznym na Suhorze (Instytut Fizyki) znacznie ułatwiają i uatrakcyjniają studiowanie.

Zdj. Nao – autonomiczny, programowalny, humanoidalny robot wykorzystywany
w czasie zajęć w Instytucie Nauk Technicznych

Do rozpoczęcia rekrutacji na studia pozostało jeszcze trochę czasu. Oczywiście czas ten mocno wypełnią przygotowania do matury i same egzaminy. W przerwach zachęcamy jednak do zapoznania się z ofertą Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, prześledzenia opisów kierunków i kontaktu z nimi za pośrednictwem Facebooka lub Działu Rekrutacji. Trzymamy za Was kciuki i do zobaczenia w październiku.

Aleksandra Walczyk

Rekrutacja 2021/2022 – Uniwersytet Pedagogiczny (up.krakow.pl)

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

17-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook