REKLAMA

Inwazja Rosji na Ukrainę? Padają konkretne daty. W Polsce szukają miejsc dla uchodźców (ANKIETA)

ŚWIAT. Rośnie napięcie na granicy Ukrainy z Rosją i Białorusią. Wywiad USA miał przekazać wysokim rangą urzędnikom amerykańskim, ze inwazja może nastąpić w środę 16 lutego, a więc jeszcze przed zakończeniem igrzysk olimpijskich, które odbywają się w Pekinie. Reuters podaje, że Amerykanie przekazują opinii publicznej pozyskane przez nich informacje dotyczące planów Rosjan, aby zapobiec jakiemukolwiek atakowi. Tymczasem w niedzielę, Polskę obiegła wiadomość o planach rządu dotyczących stworzenia sieci obiektów przeznaczonych do kwaterowania uchodźców. Jakie lokalizacje na Podkarpaciu i w powiecie sanockim będą brane pod uwagę? Zapytaliśmy o to w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

Sytuacji w Ukrainie jest coraz bardziej napięta. Mówi się, że Rosja skoncentrowała około 100 tys. żołnierzy na granicy z naszym wschodnim sąsiadem oraz na Białorusi. Widmo wybuchu ewentualnego konfliktu zbrojnego sprawia, że polski rząd próbuje już teraz przygotować się do możliwej nagłej fali uchodźców, którzy będą chcieli ewakuować się z objętego wojną kraju.

Stacja TVN24 podała w niedzielę, że wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł już kilka dni temu wysłał “pilną prośbę” do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ma ona dotyczyć stworzenia sieci obiektów przeznaczonych do ewentualnego zakwaterowania większej liczby cudzoziemców.

Brane pod uwagę mają być głównie internaty i bursy, hostele i hotele, ośrodki wypoczynkowe, schroniska, a także hale sportowe i widowiskowe. Obiekty te mają mieć dostęp do węzłów sanitarnych, a także móc zapewnić organizację wyżywienia.

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie zapytaliśmy dzisiaj, czy w naszym regionie również taka sieć powstaje oraz o to, które konkretne lokalizacje na Podkarpaciu i w powiecie sanockim wchodzą w grę. Gdy otrzymamy odpowiedź, opublikujemy ją na naszych łamach.

“Rosja może zaatakować w każdej chwili i może próbować stworzyć pretekst”

W niedzielę Stany Zjednoczone zaalarmowały, że atak Rosji na Ukrainę może nastąpić w każdej chwili, a Rosjanie mogą do tego wykorzystać “niespodziewany pretekst”, podał dzisiaj Reuters.com.

USA zadeklarowały obronę każdego skrawka terytorium NATO – czytamy w relacji z niedzielnej konferencji prasowej.

Kreml zaprzecza jakimkolwiek planom inwazji na Ukrainę i doniesienia o takowych nazywa “histerią”.

Ewakuacja obywateli oraz żołnierzy USA i Kanady

Już kilka dni temu władze USA zaapelowały do swoich obywateli, którzy przebywają na Ukrainie, aby natychmiast opuścili terytorium tego kraju. Amerykanie zdecydowali się również na relokowanie 160 żołnierzy, którzy szkolili ukraińskie wojsko. Wczoraj podano informację, że na te same kroki zdecydowała się Kanady. W przypadku kraju “klonowego liścia” chodzi o “tymczasowe przemieszczenie” 200 żołnierzy.

źródło: Red., TVN24.pl, Reuters.com


grafika poglądowa

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Amerykańskie samoloty lądują na Podkarpaciu. „Wojna z Polską, oznaczałaby wojnę z USA” (VIDEO, ZDJĘCIA, ANKIETA)

Atak na Polskę w chwili obecnej oznacza atak na Stany Zjednoczone, bo żołnierze amerykańscy znajdują się tutaj w Polsce, ich liczba rośnie, liczba sprzętu wojskowego amerykańskiego w Polsce również rośnie. To jasno i wyraźnie pokazuje, że NATO bardzo poważnie traktuje tę sprawę – mówił na antenie TVP Info poseł Ziemi Sanockiej Piotr Uruski.


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

14-02-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)