RZESZÓW / PODKARPACIE. Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie przyłączyli się do Ogólnopolskiego Projektu „Nienawiść. Jestem przeciw”, wspieranego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Licealiści dowiedzieli się jak przeciwstawić się hejtowi w internecie. Zobacz film!
UCZNIOWIE AKADEMICKIEGO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W RZESZOWIE PRZECIW MOWIE NIENAWIŚCI
Z mową nienawiści, zwłaszcza z tzw. „hejtem” skierowanym do konkretnych osób, młodzież styka się najczęściej w Internecie. W opinii młodych ludzi, hejtowanie jest nieodłączną jego częścią, stąd też zadziwiająco rzadko reagują na obrażanie w sieci. Z czego to wynika? Przede wszystkim z poczucia, że jeśli coś istnieje i jest jedną z wyróżniających cech Internetu, która podkrada się pod szyld „wolności słowa”, to nie da się jej zwalczyć zgłoszeniem pojedynczego wpisu. Ale czy na pewno?
Zasadniczym celem projektu jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na problem nasilającej się mowy nienawiści wobec siebie samych, a także na możliwości trwałego zwalczania tego zjawiska.
Film który powstał w ramach akcji przedstawia historię trzech młodych osób: uczennicy, artystki i chłopaka – amatora gier komputerowych. Każda z tych osób padła ofiarą internetowego hejtu, każda z nich przeżyła to okrucieństwo w odmienny sposób.
Hejt nie jest tylko modnym wyrażeniem. To okrutne działanie, niosące za sobą szereg negatywnych konsekwencji, prowadzące nawet do samobójstwa ofiary hejtowania. Jeśli widzisz przestępstwo – reaguj. (Pamiętaj – zgodnie z art. 256 i 257 kodeksu karnego mowa nienawiści jest w Polsce jest przestępstwem!)
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz