RZESZÓW / PODKARPACIE. Masz pomysł jak stworzyć inteligentne miasto z wykorzystaniem nowoczesnej technologii beacon?! Weź udział w konkursie organizowanym przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie!
Beacony to niewielkie nadajniki, mikrokomputery, wykorzystujące technologię Bluetooth Low Energy do komunikowania się ze smartfonem. W Polsce ta technologia dopiero raczkuje. Pierwsze wdrożenia doceniono w Warszawie. Pora na Podkarpacie, gdzie studenci mogą pomóc zbudować inteligentne miasto z wykorzystaniem beaconów.
– Beacony mogą rozwiązywać konkretne problemy, ułatwiając załatwianie codziennych spraw. Jedyne ograniczenie to wyobraźnia – podkreśla Urszula Pasieczna, Rzecznik Prasowy WSIiZ w Rzeszowie. – Postanowiliśmy zapytać studentów informatyki i kierunków pokrewnych, w jaki sposób wykorzystaliby beacony, aby ułatwić życie ludziom w najbliższym otoczeniu. Internet rzeczy już dziś zmienia naszą rzeczywistość, a właśnie ci studenci są katalizatorami tych zmian.
Ready, steady, BEACON!
Konkurs na najbardziej kreatywny i realny do wdrożenia pomysł, zorganizowany dla studentów wszystkich uczelni, zostanie nagrodzony zestawem Developer Preview Kit 3 Bluetooth Low Energy Beacons polskiej marki Estimote Inc., który umożliwi przetestowanie pomysłu w praktyce.
– Aby wziąć udział w konkursie wystarczy wejść na stronę www.formularz.wsiz.pl/beacon i odpowiedzieć na pytanie konkursowe. Projekty nie przekraczające 2000 znaków należy nadsyłać do 15 marca – zachęca Urszula Pasieczna.
Innowacyjny przewodnik
Beacony umożliwiają precyzyjną lokalizację tam, gdzie np. GPS nie byłby wystarczająco dokładny lub nie miał zasięgu np. wewnątrz pomieszczeń. Czujniki, które mogą być umieszczone w dowolnym miejscu, np. obok drzwi wejściowych, w komunikacji i przestrzeni miejskiej, zaczynają nadawać drobne sygnały radiowe odbierane i interpretowane przez kompatybilną aplikację na smartfonie, która może je odpowiednio „odczytać”. Kiedy znajdziemy się w ich pobliżu, mogą wysyłać określone komunikaty lub aktywować rozmaite funkcje w używanym telefonie.
– Wyobraźmy sobie człowieka, który idzie ul. 3 Maja w Rzeszowie. Na jego smartfonie pojawia się komunikat o tym, że za 10 minut w kafejce obok z pieca wyjadą świeże pączki, a sklep odzieżowy naprzeciwko tylko dziś oferuje markowe koszule 20% taniej. Gdy wejdzie do urzędu smartfon podpowie, gdzie dokładnie się udać, by załatwić sprawę – mówi Lucjan Hajder, dyrektor ds. informatyki WSIiZ – Beacon uchroni nas np. przed gubieniem wartościowych rzeczy i zapominaniem, gdzie zaparkowaliśmy samochód. Potrzebną informację dostaniemy na urządzenie mobilne. Tak dzięki beaconom wkrótce będzie wyglądać nasze życie.
Myślące miasto
Beacony wykorzystuje się też w spersonalizowanych ofertach i promocjach itp. oraz jako pomoc w nawigacji. Przyszłością nadajników są „inteligentne miasta”. Beacony staną się użyteczną technologią, która ułatwi nasze życie. Pierwszym polskim miastem, które uwierzyło w beacony jest Warszawa. Stolica otrzymała międzynarodowe wyróżnienie i nagrodę 1 mln euro na dalsze wdrożenie. Projekt o nazwie „Wirtualna Warszawa” zakłada opracowanie systemu informacji miejskiej w oparciu o niezależną sieć połączeń w ramach Internetu rzeczy, wykorzystującego mikronawigację w komunikacji miejskiej i budynkach.
– Komunikacja miejska, optymalizacja infrastruktury, bezpieczeństwo i komfort mieszkańców, digitalizacja i udostępnianie zasobów kultury to tylko niektóre przykłady wykorzystania tej coraz popularniejszej na świecie technologii – dodaje Lucjan Hajder.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.