REKLAMA

Innowacyjny system naliczania płatności za przejazdy autobusowe

ZTM w Rzeszowie wkrótce uruchomi innowacyjny system, który będzie naliczał płatność za przejazd autobusem bez konieczności kupowania biletu papierowego, gdyż do zapłaty za przejazd autobusem wystarczy jedynie użycie karty do bankomatu, telefonu czy zegarka. Dodatkowo system wyliczy najniższą z możliwych opłat za przejazdy autobusem.

Kilka lat temu Rzeszowski Zarząd Transportu Miejskiego wprowadził Rzeszowską Kartę Miejską, którą po doładowaniu można płacić za przejazdy.

Od tego roku istnieje możliwość opłaty za przejazd autobusem przy pomocy karty bankomatowej, poprzez przyłożenie jej do czytnika w wyznaczonym miejscu. Bilety kupowane w ten sposób są nieco tańsze od tych papierowych.

Obecnie ZTM pracuje nad kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem, którego nie ma żadne miasto. W maju został uruchomiony system Known Fare Transaction, w ramach którego pasażer korzystający z karty bankomatowej, telefonu z aplikacją bankową czy też zegarka ponosi stałą opłatę za przejazd, niezależnie od liczby przejechanych przystanków czy czasu podróży. Wkrótce zostanie wprowadzony najbardziej przyjazny model naliczania opłaty za podróżowanie komunikacją publiczną (Mass Transit Transaction), który będzie rozliczał pasażera na koniec dnia. Ten system sam dopasuje ceny w zależności od sposobu podróżowania w przedziale 24 godzin. Przy wyliczeniu opłaty za przejazd będzie brana pod uwagę liczba pokonanych przystanków oraz taryfa czasowa na podstawie danych kursowych, przyłożenia karty przy wejściu do jednego autobusu i przy wyjściu z niego oraz z kolejnych przejazdów. To system wybierze, czy w przypadku danego kursu korzystniejsza jest np. opłata godzinna czy za liczbę przejechanych przystanków. Efektem tego ma być wybór najkorzystniejszej taryfy dla pasażera. – podaje Urząd Miasta Rzeszowa

Realizacja tego projektu jest możliwa, ponieważ autobusy, którymi dysponuje MPK Rzeszów jest w 100 % wyposażona w kasowniki, w których można dokonać opłaty za przejazd za pomocą karty płatniczej. Każdy kolejny zakupywany przez miasto autobus, jest wyposażony w tego typu urządzenia. Tylko w takim przypadku, kiedy wszystkie pojazdy posiadają takie kasowniki, jest możliwość uruchomienia modelu MTT.

Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa

Autor: Amelia Krupik

13-08-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)