RZESZÓW / PODKARPACIE. System autonomicznej redukcji skutków awarii w głębi sieci energetycznej (SARSA), to innowacyjny projekt usprawniający struktury zarządzania ruchem w sieci, dzięki któremu ma się zmniejszyć liczba i czas trwania przerw w dostawie energii elektrycznej do odbiorców. Nowy system wprowadza PGE Dystrybucja Rzeszów.
Foto: mat. pras / PGE Dystrybucja Rzeszów
Celem projektu SARSA jest ograniczenie skutków awarii napowietrznej sieci dystrybucyjnej średniego napięcia (SN) poprzez szybszą i bardziej precyzyjną ich lokalizację. Zainstalowanie innowacyjnych urządzeń w sieci SN, umożliwiających nieprzerwaną i niezawodną łączność między poszczególnymi punktami sieci a centralą Operatora Systemu Dystrybucyjnego, pozwoli służbom technicznym na szybszą reakcję na niepożądane zjawiska w sieci elektroenergetycznej.
Efektem będzie zmniejszenie liczby i czasu trwania przerw w dostawie energii elektrycznej do odbiorców oraz szybka i skuteczna izolacja miejsca zwarcia. Przewiduje się, że wdrożenie systemu pozwoli na izolację uszkodzonego odcinka w czasie nie większym niż 21 sekund.
– Obszar działalności PGE Dystrybucja podlega szybkim i dynamicznym zmianom. Projekty badawczo-rozwojowe, dzięki którym powstają unikalne rozwiązania i innowacje, pomagają dostosować się do nowych realiów rynkowych i wynikających z nich wymagań. Dzięki realizacji takich projektów Spółka może uzyskiwać własne patenty, optymalizować i usprawniać jakość świadczonych usług, a także zwiększać kompetencje zaangażowanej kadry pracowniczej. Te działania przekładają się na efekt w postaci wzrostu przewagi konkurencyjnej – powiedział Marcin Kowalczyk, prezes zarządu PGE Dystrybucja.
SARSA jest innowacyjnym w skali kraju projektem badawczo-rozwojowym – PGE Dystrybucja jako pierwsza testuje takie rozwiązanie. Realizacja zadania dofinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Budżet projektu, realizowanego przez konsorcjum trzech firm: PGE Dystrybucja S.A. (Lider), Apator Elkomtech S.A. i MindMade sp. z o.o., wynosi ponad 8,5 miliona złotych, a łączna wysokość dofinansowania to ponad 4 miliony złotych.
Zakończenie wdrożenia projektu przewidywane jest na marzec 2022 roku.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.