REKLAMA

Inauguracja projektu: Platformy Startowe Start In Podkarpackie

We wtorek RARR S.A. otrzymała Ponad 20 mln zł na realizację innowacyjnych startupów w nowym projekcie realizowanym w partnerstwie z IOB, Politechniką Rzeszowską, przedsiębiorstwami, funduszem inwestycyjnym i kancelarią prawniczą. Wsparcie może otrzymać osoba lub zespół, posiadający pomysł na innowacyjny biznes, związany z branżą lotniczą, motoryzacyjną, informatyczną lub budownictwem.

_MG_4909

Foto: Materiał nadesłany

RARR S.A. jest jedną z sześciu instytucji w Polsce, które zdobyły unijne dofinansowanie na stworzenie systemu kompleksowego wsparcia dla innowacyjnych startupów.

Platformy Startowe Start In Podkarpackie to kompleksowy program wsparcia innowacyjnych przedsiębiorstw typu startup od momentu ich rejestracji w formie spółki kapitałowej do czasu stworzenia minimalnej wersji produktu. Projekt, którego liderem jest RARR S.A., uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 20 mln zł z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Będzie realizowany w Rzeszowie, Jasionce i Mielcu.

– Na Podkarpaciu zostanie stworzony profesjonalny ośrodek innowacji, łączący różnego rodzaju elementy wsparcia oraz oparty na szerokim partnerstwie między przedsiębiorcami, uczelniami, organizacjami i instytucjami, które mogą wspierać młode, kreatywne osoby w podejmowaniu działalności gospodarczej. Liczymy na to, że ten przyjazny startupom ekosystem będzie funkcjonował przez wiele lat po zakończeniu projektu grantowego, będzie pomagał pomysły biznesowe przekształcać na rentowne modele biznesowe i przyciągnie nowe inwestycje do województwa podkarpackiego – powiedział Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju podczas konferencji inaugurującej projekt Platformy Startowe Start In Podkarpackie, zorganizowanej we wtorek w Podkarpackim Parku-Naukowo Technologicznym Aeropolis.

Obecny na niej marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl dodał: – Samorząd województwa ma obowiązek stwarzać warunki do rozwoju gospodarczego. Dotyczy to nie tylko wielkich inwestycji, dzięki którym zatrudnienie znajdują setki czy tysiące osób, ale także startupów. Chociaż oferują one znacznie mniejszą liczbę miejsc pracy, ich znaczenie dla przyszłości regionu jest ogromne, ponieważ są one związane z innowacjami i nowoczesnymi technologiami – zaznaczył marszałek Ortyl.

_MG_4914

Foto: Materiał nadesłany

W przygotowaniu projektu Platformy Startowe Start In Podkarpackie pomogło doświadczenie zdobyte w projekcie pilotażowym, który RARR S.A. realizowała jako partner z Kieleckim Parkiem Technologicznym. – Byliśmy wtedy bardzo skuteczni w pomocy dla startupów.
Z 22 firm, które nasza Agencja inkubowała, aż 17 dostało dofinansowanie w formie dotacji, sięgającej nawet 800 tys. zł. Teraz również będzie szansa pozyskania takich kwot – podkreśla Barbara Kostyra, Dyrektor Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis, opiekun projektu Platformy Startowe Start In Podkarpackie.

Nowy projekt różni od pilotażowego szerokie partnerstwo – wsparcie eksperckie doświadczonych przedsiębiorców, reprezentujących branże, na które ukierunkowano projekt. Wśród partnerów jest także fundusz inwestycyjny. Pomoże on szukać kapitału startupom, którzy zdecydują się na inny rodzaj wsparcia niż dotacja unijna na realizację innowacyjnego biznesu.

W Platformach Startowych Start In Podkarpackie nie ma także ograniczenia wiekowego, jakie było w projekcie pilotażowym. – Wiek do 35 lat jest określony jedynie jako preferowany, ale nie zamyka to szansy na dotacje starszym innowatorom. Z naszych doświadczeń wynika bowiem, że osoby powyżej 35 roku życia mają większe szanse na sukces – dodaje Agnieszka Godawska z RARR S.A., współautorka projektu.

Osoby, które zechcą uzyskać wsparcie w ramach Platformy Startowej Start In Podkarpackie, będą musiały zarejestrować spółkę w Polsce Wschodniej między innymi w województwie podkarpackim i tu rozwijać swój produkt. Każdy otrzyma wsparcie menedżera inkubacji, który będzie pomagał w przygotowaniu modelu biznesowego, w kontaktach z ekspertami usług podstawowych (księgowość, prawo, marketing itd.) oraz specjalistycznych, związanych z branżą, w jakiej zamierza rozwijać pomysł.

Źródło: Materiał nadesłany

03-10-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)