REKLAMA

Inauguracja na WSIiZ. Zamiast 2 tys. obcokrajowców, tylko 100. Uczelnia ubolewa (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W roku akademickim 2024/2025 studia w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie rozpoczyna wraz ze słuchaczami podyplomowymi blisko 6 000 studentów, w tym 1 300 studentów zagranicznych z ponad 50 krajów świata. W ramach oferty polsko- i anglojęzycznej studenci będą się kształcić na 17 kierunkach studiów. Najbardziej popularne kierunki studiów w tegorocznej rekrutacji to: Informatyka, Grafika Komputerowa i Produkcja Multimedialna, Kosmetologia i Fizjoterapia. Najpopularniejsze studia anglojęzyczne to: Computer Science, Social Work oraz International Business Management.

_MGL3285

Na pierwszym roku naukę rozpocznie 2000 osób. To rekordowy wzrost w porównaniu do lat ubiegłych. Wielkim sukcesem tegorocznej rekrutacji jest blisko 20% wzrost studentów z Polski, którzy rozpoczęli studia na kierunkach polskojęzycznych.

Niestety prowadzona obecnie przez polski rząd polityka zagraniczna zamknęła przed studentami międzynarodowymi drzwi wielu uczelni – publicznych i niepublicznych – w tym naszej Uczelni. Mimo blisko 2000 zgłoszeń studentów z innych krajów, które wpłynęły do WSIiZ, nowy rok akademicki rozpocznie, na ścieżkach anglojęzycznych zaledwie 100 nowych studentów obcokrajowców. Na nasze plany zrekrutowania na te ścieżki znacznie większej liczby studentów zagranicznych, wpłynęła przyjęta przez państwo polskie polityka wizowa, będąca pokłosiem tzw. afery wizowej. Ale nie poddajemy się i ufamy, że kolejne miesiące pozwolą nam uruchomić kształcenie na kierunkach, na których chcą u nas studiować młodzi ludzie z innych krajów. Mamy nadzieję, że młodzież, która aplikowała na naszą Uczelnie, nie straci zapału do studiowania u nas w Polscepowiedział Rektor, dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ.

_MGL2715

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania uroczyście zainaugurowała 29. rok akademicki. Zgodnie z uczelnianą tradycją Inauguracja odbyła się w Centrum Edukacji Międzynarodowej w kampusie WSIiZ w Kielnarowej.

Uroczystość obfitowała w wiele ważnych wydarzeń.

Po raz 29 inaugurujemy rok akademicki w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i po raz 29 zaciągamy dług zaufania wobec nowo przyjętych studentek i studentów pierwszego roku studiów. Od dziś jesteśmy Waszą Uczelnią, miejscem studiowania, nabywania kompetencji zawodowych, poznawania świata, nowych ludzi, nowych idei i perspektyw. Drodzy studenci, jesteśmy po to abyście uzyskali jakościowe wykształcenie, ale również jesteśmy po to, aby wzmocnić Wasze dążenie do ufności i szacunku dla siebie, do własnej samosterowności, odrębności i samodzielnościmówił zwracając się do studentów WSIiZ Rektor, dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ.

_MGL2710

Rektor Rozmus wspomniał w swoim przemówieniu o informatycznym projekcie szkoleniowym dla 10 tysięcy obywateli Ukrainy, prowadzonym wspólnie z amerykańską firmą CISCO. Uchylił rąbka tajemnicy o nowym projekcie z obszaru IT, ukierunkowanym na potrzeby odbudowującej się gospodarki Ukrainy, który WSIiZ będzie realizowało wspólnie z Ministerstwem Obrony Szwecji. Wspomniał także o projekcie transformacji systemu produkcji żywności opracowanym przez Prezydenta WSIiZ – Profesora Tadeusza Pomianka wraz z Zespołem Profesora Wojciecha Misiąga, który był przedmiotem ogólnopolskiej debaty z udziałem polityków, przedstawicieli kluczowych organizacji proekologicznych, rolniczych i eksperckich w polskim sejmie. Stał się także podstawą kilku monografii i raportów, wielu artykułów i publikacji w renomowanych periodykach i stanowi kanwę projektu finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pt. „Program przebudowy rolnictwa w kierunku zmian strukturalnych i zasad zrównoważonego rozwoju”.

Przez ten blisko 30-letni okres naszej działalności, mieliśmy wielkie szczęście spotkać na swoje drodze wielu ludzi, wiele stojących za nimi organizacji, firm czy stowarzyszeń, wiele podmiotów, które podzielają nasze cele i wartości. Podmiotów, które wspólnie z nami chcą podejmować najtrudniejsze wyzwania współczesności. Nie bylibyśmy tutaj gdzie jesteśmy, nie rozwinęlibyśmy Centrów Wspierania Biznesu i Rzeszowskiej Szkoły Menedżerów w Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania, gdyby nie współpraca i sojusze na rzecz rozwiązywania konkretnych problemów społecznych czy gospodarczychpowiedział Rektor Rozmus.

Profesor Rozmus przypomniał także, że 28 czerwca 2024 roku rozstrzygnięty został piąty już konkurs w programie Erasmus +, pod hasłem Europejskie Uniwersytety. Efektem tego konkursu było wyłonienie 14 nowych konsorcjów uniwersyteckich. Na listę Uniwersytetów Europejskich trafiło 9 polskich uczelni, a Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jest w tym gronie jedną z 3 uczelni niepublicznych. WSIiZ wraz z 8 innymi zagranicznymi uczelniami będzie realizował projekt SUNRISE. Inicjatywa Europejskich Uniwersytetów to flagowy program Unii Europejskiej w obszarze edukacji wyższej.

Po przemówieniu Rektora goście obejrzeli film podsumowujący miniony rok akademicki. W czasie uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego 2024/2025 odbyła się immatrykulacja słuchaczy Seminarium Doktoranckiego z zakresu mediów i komunikacji społecznej oraz nauk medycznych. Ślubowanie złożyli również wybrani studenci pierwszego roku ścieżek polsko- i anglojęzycznych.

Podczas uroczystości wręczono Medale Bene Meritus de Academia Zasłużony dla WSIiZ, które z rąk Prezydenta Tadeusza Pomianka, Prezesa Olgierda Łunarskiego oraz Rektora Andrzeja Rozmusa odebrali:

– dr hab. Agata Jurkowską-Gomułka,
– prof. WSIiZ dr inż. Władysław Czajka
– dr Zbigniew Kozdronkiewicz

_MGL3302-min
Wręczono także akty nominacyjne nowym członkom IV kadencji Konwentu WSIiZ. Jest to organ opiniodawczo – doradczy, w którego skład wchodzą przedstawiciele podkarpackich firm oraz instytucji. IV Konwent WSIiZ został powołany na lata 2024-2028.

Dyplomy 10-lecia „Klas Patronackich” otrzymali Dyrektorzy Szkół, które od początku uczestniczą w projekcie. Przez 10 lat trwania projektu wzięło w nim udział ponad 80 szkół średnich, a wykładowcy Uczelni przeprowadzili ponad 3 tysiące godzi lekcyjnych, warsztatów i gier decyzyjnych. Podczas uroczystości ogłoszono także wyniki konkursu II Biennale im. prof. Józefa Szajny.

To dla nas wielki zaszczyt, że prof. Józef Szajna był członkiem naszej społeczności akademickiej. Profesor był artystą wybitnym, nietuzinkowym, który w swojej twórczości fascynował, ostrzegał i skłaniał do namysłu. Był aktywny jako scenograf, reżyser teatralny, teoretyk teatru, malarz i grafik, w naszej pamięci zapisał się również jako Wykładowca i Przyjaciel Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowiemówiła dr Barbara Przywara, Prorektor ds. Nauczania.

Do konkursu zgłoszono około 165 prac, z czego 35 zostało zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej. Zgodnie z założeniami konkursu jury pod przewodnictwem prof. Patrycji Longawy przyznało nagrodę główną oraz trzy wyróżnienia honorowe.

Wyróżnienia otrzymaliKrzysztof Fąfara, Sofiia Latysheva oraz Emilia Madej. Nagrodę główną otrzymała Anna Wiązownicka. Wszyscy laureaci są studentami 3 semestru studiów I stopnia na kierunku Grafika komputerowa i produkcja multimedialna.

Uroczystą Inaugurację 29. roku akademickiego we WSIiZ zakończyła część artystyczna – recital laureatów międzynarodowego konkursu „WSIiZ ma Talent”.

_MGL3424

źródło: materiały nadesłane

zdj. Dawid Czyż WSIiZ w Rzeszowie


10-10-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)