RZESZÓW, KROSNO / PODKARPACIE. Prawie 500 uczniów z 10 szkół ponadgimnazjalnych z Krosna weźmie udział w wykładzie inaugurującym działalność Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Akademia to projekt Wyższej Szkoły Prawa i Administracji mający na celu edukację, podnoszenie świadomości prawnej oraz w zakresie bezpieczeństwa i rozwijanie zainteresowań tą tematyką.
Akademia utworzona została we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
Wykład inauguracyjny odbędzie się w najbliższy czwartek 19 marca 2015 r. o godz. 12.00. Uczniowie spotkają się z wykładowcami Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w sali ArtKina przy ul. Bieszczadzkiej 1 w Krośnie.
Tematem spotkania będą „Prawne i procesowych aspekty zwalczania przestępczości”. Z uczniami szkół ponadgimnazjalnych spotkają się: prof. Czesław Kłak – Dyrektor Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa, dr Robert Bałdys – adiunkt w WSPiA, b. I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji ds. Kryminalnych, b. Naczelnik Wydziału ds. Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej w CBŚ.
Prowadzący zajęcia wyjaśnią młodym ludziom zasady odpowiedzialności za czyny zabronione i omówią różne formy przestępczości, w tym popełnianej przez młodzież. Poruszony zostanie również temat zagrożeń związanych z użytkowaniem nowoczesnych technologii (telefonia komórkowa, Internet).
Akademia
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA to element realizowanego przez Uczelnię programu „Bezpieczna przyszłość”. Do Akademii przystąpiło około 50 szkół ponadgimnazjalnych z 6 podkarpackich miasta: Dębicy, Jasła, Krosna, Łańcuta, Przemyśla i Rzeszowa. Podstawowym celem Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa jest edukacja prawna oraz podnoszenie świadomości prawnej i świadomości w zakresie bezpieczeństwa. Akademia ma także na celu kształtowanie praworządnych postaw w szkole i w życiu społecznym oraz rozwijanie zainteresowań prawem i problematyką bezpieczeństwa. Uczestnictwo w Akademii ma również pomóc w budowie zaufania i szacunku pomiędzy młodzieżą a organami państwa oraz formacjami i służbami zajmującymi się egzekwowaniem prawa i ochroną bezpieczeństwa. Zajęcia mają również kształtować postawy sprzyjające bezpiecznym zachowaniom w życiu społecznym.
Podczas spotkań w ramach Akademii uczniowie będą mogli poznać wiele aktualnych zagadnień. Tematy zajęć związane są m.in. z przestępczością (w tym cyberprzestępczością) i jej skutkami, zasadami odpowiedzialności za przestępstwa i wykroczenia oraz problematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa. W ramach zajęć uczniowie będą mogli poznać skutki spożywania alkoholu, posiadania i używania narkotyków oraz innych nielegalnych substancji w świetle prawa. Tematyka zajęć obejmie także zasady bezpieczeństwa w szkole, na ulicy, w podróży, w Internecie, zagrożeń związanych z użytkowaniem nowoczesnych technologii oraz problematykę praw autorskich. Słuchacze Akademii będą również uczestniczyć w symulowanych rozprawach sądowych, symulacji zbierania śladów na miejscu przestępstwa oraz w zajęciach praktycznych w oparciu o sprzęt znajdujący się na wyposażeniu Laboratorium Kryminalistycznego WSPiA, m.in. walizy śledcze, walizy do zabezpieczania śladów daktyloskopijnych, wariograf (tzw. wykrywacz kłamstw).
Słuchacze Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa na zakończenie zajęć otrzymają specjalne dyplomy, potwierdzające uczestnictwo w Akademii. Zajęcia w ramach Akademii są bezpłatne.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.