REKLAMA

Imigranci oraz organizatorzy ich przerzutu zatrzymani w Bieszczadach!

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Wspólnie prowadzone działania graniczne funkcjonariuszy SG z Wojtkowej i Huwnik najpierw doprowadziły do zatrzymania idących pieszo z Ukrainy do Polski dwóch obywateli Turcji, a następnie do ustalenia pomocników, którzy samochodami przyjechali po ich odbiór. Wszyscy ponieśli konsekwencje prawne swoich sprzecznych z prawem działań.

Wspólne działania funkcjonariuszy Straży Granicznej z Wojtkowej oraz Huwnik miały miejsce w środę (20 stycznia). Zaczęło się od tego, że w okolicach Kwaszeniny (pow. bieszczadzki) mundurowi wykryli ślady nielegalnego przekroczenia granicy z Ukrainy do Polski. Natychmiast podjęto działania, które po kilkunastu minutach doprowadziły do ujęcia zarówno sprawców przekroczenia, jak i dwóch mężczyzn, którzy pomagali w procederze. Okazało się, że granicę pieszo przeszło dwóch obywateli Turcji (31 oraz 46 lat), a kolejnych dwóch Turków (26 i 29 lat) przyjechało samochodami po ich odbiór. Posiadali oni prawo legalnego pobytu w krajach UE i chcieli przewieźć swoich rodaków na zachód Europy.


Patrol SG w Bieszczadach. Foto: K. Radożycki

W trakcie wyjaśnień, zatrzymani cudzoziemcy przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy i dobrowolnie poddali się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Jak wyjaśnili, obaj poznali się we Lwowie, a za zorganizowanie przerzutu zapłacili swoim rodakom przebywającym w UE po 3 tys. euro każdy z nich. Po 12-godzinnej przeprawie przez Bieszczady byli zmęczeni i głodni. Na placówce SG w Wojtkowej otrzymali posiłek i ciepłe napoje.

Aktualnie, zgodnie z procedurą zostali przekazani z powrotem na Ukrainę.

Organizatorów przerzutu Sąd Rejonowy w Lesku ukarał kilkutysięczną karą grzywny.

Ujawnieni Turcy to pierwsze osoby zatrzymane w 2021 roku za nielegalne przekroczenie polsko-ukraińskiej granicy państwowej. Turcy to druga po Afganistanie nacja imigrantów najczęściej notowana na Podkarpaciu za nielegalne przekroczenia granicy.

BiOSG

23-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.