REKLAMA

I Podkarpackie Pokazy Lotnicze odbędą się w Mielcu. Ale dopiero we wrześniu

PODKARPACIE. Lotnicze akrobacje, ekspozycje sprzętu lotniczego, występy artystyczne gwiazd, prezentacje, mnóstwo atrakcji dla dzieci i młodzieży – tak w skrócie wygląda plan I Podkarpackich Pokazów Lotniczych.

Ich organizatorem jest Samorząd Województwa Podkarpackiego, a współorganizatorem i gospodarzem pierwszej edycji imprezy jest Samorząd Miasta Mielca. O planach poinformował w Mielcu marszałek Władysław Ortyl podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

W planach Samorządu Województwa jest cykliczna, doroczna organizacja podobnej imprezy na Podkarpaciu w ośrodkach związanych z lotnictwem: w Krośnie i w Stalowej Woli. Jej głównym założeniem jest promocja województwa oraz promocja Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 u progu nowej perspektywy finansowej 2014-2010.

IMG_8409

Przemysł lotniczy, Dolina Lotnicza, to jeden z najważniejszych obszarów, które służą rozwojowi gospodarczemu regionu i w związku z tym ten element powinien uzyskiwać odpowiednią rangę i nasze działania jako samorządu województwa jeżeli chodzi o promocję – mówił rozpoczynając konferencję w Mielcu marszałek Ortyl.

Tegoroczne pokazy w Mielcu będą imprezą dwudniową, zaplanowaną na 12-13 września.

Nad przygotowaniem imprezy pracuje zespół złożony z przedstawicieli organizatorów. Przygotowywany jest dokładny program części lotniczej. – Chcemy żeby były to pokazy ciekawe i atrakcyjne dla wszystkich zarówno dla laików jak i koneserów lotnictwa. Pierwsze ekipy potwierdziły już udział w pokazach – mówi Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Możemy powiedzieć, że pojawi się grupa Żelazny, Firebirds, Artur Kielak – jeden z najlepszych pilotów akrobacyjnych w Polsce. I cały czas staramy się tę listę ubogacić – mówił na konferencji Michał Tabisz dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej UMWP.

Prezydent Mielca, Daniel Kozdęba podkreślał na konferencji, że to wydarzenie będzie dobrą promocją miasta i województwa.

Miasto dysponuje lotniskiem, które posiada pas startowy o długości 2,5 tys. metrów, który może być wykorzystany pod takie pokazy. To co dla nas istotne, to fakt zaplecza firm lotniczych, które tu funkcjonują, które stworzyły w Mielcu swoistą kulturę lotniczą, która jest magnesem przyciągającym inwestycje – mówił prezydent Mielca.

Zadowolenia nie kryli także prezydencji krosna i Stalowej Woli, w których to miastach mają się odbyć kolejne Pokazy Lotnicze.

IMG_8410

– Poprzez organizację tych przedsięwzięć lotniczych na lotniskach regionalnych pojawia się możliwość propagowania naszego lotniska, a więc zwrócenia uwagi branży lotniczej, że funkcja lotniska w krośnie została poszerzona, ze to jest lotnisko bezpieczne, ze można się tam szkolić – tłumaczył Piotr Przytocki prezydent Krosna.

Mam nadzieję, że przy okazji tej imprezy będziemy mogli pochwalić się naszym potencjałem gospodarczym, tak abyśmy mogli pokazywać że Podkarpacie, nasze ośrodki miejskie, potrafią ze sobą współpracować i pokazywać duży potencjał gospodarczy – dodał prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Podkarpackie Pokazy Lotnicze mają być cykliczną imprezą promującą lotnictwo oraz Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020. Podstawą do takiej formy promocji są zapisy w Regionalnej Strategii Innowacji o inteligentnych specjalizacjach. Jednym z warunków do rozpoczęcia nowej perspektywy finansowej było określenie obszarów o największym potencjale tzw. inteligentnych specjalizacji. W przypadku woj. podkarpackiego jest to m.in. lotnictwo i kosmonautyka.

materiał nadesłany
foto nagłówek: flickr.com / naathas

10-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)