REKLAMA

Hybrydowy autobus na ulicach Rzeszowa (ZDJĘCIA)

RZESZÓW. Rzeszowskie MPK testuje nowy autobus. Pojazd jest hybrydą spalinowo-elektryczną, bez skrzyni biegów. Do środy (30 kwietnia br) będzie można go spotkać na trasie linii “O”.

Na pierwszy rzut oka testowy autobus wyróżnia się od pozostałych charakterystycznym zielonym kolorem. Ale najważniejsza jest eksploatacja. I tutaj miłe zaskoczenie. Cechuje go bardzo niskie zużycie paliwa. W zależności od warunków, w jakich się porusza zużywa średnio 32 l paliwa na 100 km. Dla porównania stare autobusy, które jeżdżą po mieście zużywają o 10 litrów paliwa więcej. Takie dane przedstawił podczas prezentacji autobusu na sesji Rady Miasta, Marek Filip, prezes MPK Rzeszów.

001

Nowy MAN jest ekologiczny, wydziela zdecydowanie mniej szkodliwych substancji do atmosfery (ok. 30 % redukcji CO2), bardzo cicho rusza z miejsca. Ponadto każde zatrzymanie pojazdu, powoduje, że jego silnik ulega automatycznemu wyłączeniu. Energia odzyskiwana jest podczas hamowania. Jazda nowym autobusem hybrydowym jest płynna. Pasażerowie nie odczuwają przełożeń ze względu na brak skrzyni biegów.

Akumulatory zamontowane są na dachu pojazdu. Ładują się np. podczas hamowania. Zgromadzona w ten sposób energia wykorzystywana jest do ruszania z przystanku. Po niedługim czasie autobus przełącza się na silnik spalinowy i ponownie ładuje baterie. W sumie przez około 40% pracy autobusu na liniach silnik spalinowy jest wyłączony – tłumaczy Marek Filip, prezes rzeszowskiego MPK. Pojazd kosztuje jednak o ponad połowę więcej niż tradycyjny autobus, ale jak zapewnia prezes MPK Rzeszów, – te pieniądze zwracają się po pewnym czasie użytkowania.

W ramach wymiany taboru planuje się zakup 50 nowych autobusów. Niewykluczone, że w przyszłości wśród nich znajdą się także pojazdy hybrydowe – dodaje Marek Filip.

Autobus hybrydowy wyposażony jest również w klimatyzację, liczy 12 metrów długości. Jednorazowo może przewieźć około 90 pasażerów.

 

29-04-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

hybrydowy-autobus-na-ulicach-rzeszowa