REKLAMA

Historyczny wyczyn sportowca z Krasnego

Paweł Pabian zapisał swoje nazwisko na kartach historii – jako pierwszy Polak zdobył Diadem Polskich Gór podczas jednej wyprawy. Sprostanie temu wyzwaniu, czyli zdobycie wszystkich 80 szczytów zajęło mu 13 dni. Sportowiec rozpoczął wspinaczkę od Sudetów, a zakończył w Górach Świętokrzyskich.

Fot_1

Foto: Materiał nadesłany

– Podejmując się tego trudnego wyzwania, chciałem przede wszystkim promować nasze polskie góry oraz zainspirować ludzi do aktywnej turystyki górskiej. Mam nadzieję, że mi się to udało, ponieważ to tak naprawdę był główny cel tej wyprawy – powiedział Paweł Pabian po zdobyciu ostatniego szczytu. –Południowa Polska ma bardzo wiele do zaoferowania, jest piękna i fascynująca, a także niezwykle zróżnicowana pod względem przyrodniczym. Dodatkowo, górskie wspinaczki gwarantują niepowtarzalne krajobrazy i powodują zadowolenie z samego siebie, kiedy już wejdzie się na szczyt – dodał.

Przebieg wyprawy można było śledzić za pośrednictwem portali społecznościowych, gdzie Paweł Pabian sukcesywnie zamieszczał kolejne zdjęcia wykonane na zdobytych szczytach. Wyzwanie można było poznać również „od kuchni”, ponieważ w relacji znalazły się też zdjęcia posiłków sportowca oraz samochodu, który służył mu nie tylko jako środek transportu, ale także miejsce do spania, jedzenia i regeneracji sił.

Fot_4

Foto: Materiał nadesłany

– Jestem bardzo szczęśliwy i zadowolony z rezultatu. Nie tylko udało mi się zdobyć Diadem Polskich Gór, ale również wykręcić bardzo dobry wynik. Szacowałem, że wyprawa potrwa od 15 do 20 dni, a udało się ją zakończyć dwa dni szybciej niż zakładana dolna granica czasowa – powiedział Paweł. – Nie bez znaczenia była sprzyjająca pogoda, ale przede wszystkim odpowiednie przygotowanie kondycyjne i organizacyjne. Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które wspierały mnie w realizacji tego wyzwania, dopingowały i dodawały otuchy w trudniejszych momentach.

To nie pierwsze nietypowe wyzwanie, którego podjął się Paweł Pabian. W poprzednich latach udało mu się m.in. ustanowić rekord czasowy w pokonaniu Niebieskiego Szlaku Karpackiego (450 km) w zaledwie 164 godziny, a także poprawić rekord zdobycia 28 szczytów składających się na Koronę Gór Polskich. Pawłowi udało się tego dokonać w 110 godzin i 50 minut, dzięki czemu poprawił stary rekord o niemal dobę.

W skład Diademu Polskich Gór wchodzi 80 najwyższych szczytów pasm i masywów górskich w Polsce. Najwyższy z nich to tatrzańskie Rysy liczące 2 499 m, a najniższy – położona w Górach Świętokrzyskich na wysokości 612 m Łysica.

Źródło: Materiał nadesłany

15-09-2018

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

historyczny-wyczyn-sportowca-z-krasnego-7695