REKLAMA

“Heca, heca koło pieca” w ramach ramach programu Kolberg – Promesa 2014

RZESZÓW. Rok 2014 to Rok Oskara Kolberga – wybitnego etnografa, folklorysty, znawcy kultury ludowej. Dlatego też 10 października o godz. 16.30 w Teatrze Maska odbędzie się spektakl “Heca, heca koło pieca” w ramach programu Kolberg – Promesa 2014.  

hecaZwyczajny dom, zwyczajne spotkanie trzypokoleniowej rodziny. Jednak jest coś tego dnia, czego jeszcze nie było. Jedna piosenka zaśpiewana przez matkę dziewczyny idącej na wesele koleżanki powoduję, że to mieszkanie zapełnia się dziwnymi głosami, postaciami, śpiewem, tańcem. Czyim? Domowników. Oni mówią o tym, co sami przeżyli, co znają z przekazów rodzinnych, sąsiedzkich – z dawnych podkarpackich wsi.

Dużo tych opowieści owianych jest grozą, magią, niezwykłością. Ale bywa również psotnie i figlarnie, bo tak też bywało na dawnych wiejskich weseliskach. Czy młodzi – córka i jej narzeczony idący na współczesne wesele odnajdą w tym coś dla siebie? Emocje są przecież ponadczasowe. Przyjrzyjmy się tym nieco już zapomnianym obyczajom, tradycjom i wierzeniom. Pretekstem niech staną się uczucia i rytuały z nimi związane. Poznawajmy, porównujmy, szukajmy sedna opowieści…

Obsada: Natalia Zduń, Maria Dańczyszyn, Piotr Pańczak, Andrzej Piecuch, Mirosław Szpyrka

07-10-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

heca-heca-kolo-pieca-w-ramach-ramach-programu-kolberg-promesa-2014-ap007