REKLAMA

Handlowali asfaltem, wyłudzili 62 miliony. ABW zatrzymało dwie osoby

ABW zatrzymało dwie osoby należące do grupy, która zawierała fikcyjne umowy zakupu i sprzedaży asfaltu oraz mas bitumicznych. Grupa ta funkcjonowała w Rzeszowie, Katowicach i innych miastach. Straty Skarbu Państwa, to co najmniej 62 miliony złotych.

da0ea2fb62714dccdd7d35c69748bf88_XL

Foto: abw.gov.pl

W wyniku działań Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego doszło do zatrzymania kolejnych osób podejrzanych o przestępstwa VAT-owskie. Funkcjonariusze ABW zatrzymali w Krakowie dwie osoby biorące udział w nielegalnym procederze. Straty Skarbu Państwa szacuje się na co najmniej 62 miliony złotych.

Zatrzymane pod koniec listopada 2020 roku osoby zarządzały podmiotami gospodarczymi wykorzystywanymi w ramach działalności sprzecznej z prawem. Grupa przestępcza działała w Rzeszowie, Katowicach i innych miejscowościach na terenie Polski oraz poza jej granicami w okresie od stycznia 2012 roku do października 2015 roku.

Jak wynika z materiału dowodowego, przestępczy proceder polegał m.in. na zawieraniu fikcyjnych umów zakupu i sprzedaży asfaltów i mas bitumicznych pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Dokumentowano transakcje krajowe i wewnątrzwspólnotowe, które w rzeczywistości nie miały miejsca.

W składanych deklaracjach VAT podawano niezgodne ze stanem rzeczywistym dane dotyczące obrotu towarem.  Działania grupy naraziły Skarb Państwa na uszczuplenie należności publicznoprawnej na łączną kwotę co najmniej 62 milionów złotych.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty m.in. oszustwa oraz wystawiania dokumentów poświadczających nieprawdę. Zastosowano wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego (w kwocie 10 tysięcy złotych), a także dozór policji.

Śledztwo prowadzi Wydział Zamiejscowy w Rzeszowie Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

Źródło: Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych / gov.pl

21-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

handlowali-asfaltem-wyludzili-62-miliony-abw-zatrzymalo-dwie-osoby-1373-00r2kc