REKLAMA

Hala Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego UR ukończona! (VIDEO, ZDJĘCIA)

|

Hala Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego UR ukończona! (VIDEO, ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Budowa hali Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego dobiegła końca! – W Polsce nie było jeszcze takiego obiektu – mówił, będący pod wrażeniem nowej hali, multimedalista olimpijski Tomasz Majewski.

DSC_0420

Nasza perełka, którą w ostatnich dwóch latach zdołaliśmy wybudować będzie służyła Instytutowi Nauk o Kulturze Fizycznej, ale także będzie ważnym ośrodkiem sportu akademickiego, mam nadzieję, że nie tylko akademickiego – mówił podczas przedpremierowego otwarcia Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek.

Na ręce pana rektora chciałbym złożyć wielkie gratulacje za ten przepiękny obiekt. Ja jestem pod wielkim wrażeniem tej hali. Nie było jeszcze takiego obiektu w Polsce – dodał wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i multimedalista olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski.

 

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne, to inwestycja realizowana przez Uniwersytet Rzeszowski, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu i Turystyki (Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej) oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 51 818 310,00 zł, w tym kwota dofinansowania to 48 325 200,00 zł.

– Obiekt jest w stu procentach wykończony pod względem części stałych. Ogłosiliśmy przetargi na wyposażenie laboratoriów i części ruchomych tego obiektu. W przeciągu miesiąca przetargi powinny zostać rozstrzygnięte i będziemy wyposażać w części ruchome ten obiekt. Obiekt powinien być gotowy do pełnego funkcjonowania już w maju – poinformował prof. dr hab. Wojciech Czarny, dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Jak przedstawił prof. dr hab. Wojciech Czarny, sprzęt potrzebny do funkcjonowania laboratoriów będzie kosztował 6 mln 220 tys. zł, a części ruchome, czyli sprzęt do ćwiczeń, jak m.in. materace, oszczepy, kule – 1,4 mln zł.

 

Nowoczesne wyposażenie

DSC_0450

W hali znajduje się: 200-metrowa bieżnia 6-torowa, 60-metrowa bieżnia prosta 8-torowa, 80-metrowa bieżnia rozgrzewkowa, skocznie do skoków w dal, trójskoku, skoku wzwyż i skoku o tyczce, a także rzutnie do pchnięcia kulą, rzutu oszczepem i rzutu dyskiem.

Wnętrze hali okala widownia o powierzchni 300 osób.

W obiekcie wybudowano też dwa pomieszczenia, w których będą zagospodarowane laboratoria: Biomechaniki Ruchu Sportowca oraz Fizjologii i Biochemii Wysiłku Fizycznego.

Hala została wyposażona także w: pomieszczenia odnowy biologicznej z saunami, hydromasażami oraz z pomieszczeniami do badań antydopingowych, kompleks szatni, spikerkę, pomieszczenie sędziowskie, części magazynowe, części obsługi technicznej i dziennikarskiej.

 

Kiedy pierwsze zawody?

Inauguracja obiektu jest uzależniona od sytuacji pandemicznej w naszym kraju. Dlatego teraz czekamy na rozporządzenia. Postaramy się wybrać optymalny termin – zapewnił prof. dr hab. Wojciech Czarny.

 

tekst: Kacper Ciuba

zdjęcia: Justyna Żuczek


07-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

hala-podkarpackiego-centrum-lekkoatletycznego-ur-ukonczona-video-zdjecia-1613-00r2kc