REKLAMA

Grzegorz Braun wystąpi do NIK o kontrolę podkarpackiej służby zdrowia

RZESZÓW / PODKARPACIE. Poseł Konfederacji i kandydat na prezydenta Rzeszowa Grzegorz Braun zapowiedział, że wystąpi do prezesa Najwyższej Izby Kontroli z prośbą o włączenie do planu kontroli nadzwyczajnej i pilnej kontroli systemu opieki zdrowotnej na Podkarpaciu.

DSC_0168

Foto: Justyna Żuczek / archiwum Rzeszów24.pl

 

Poniżej oświadczenie posła Grzegorza Brauna w sprawie sytuacji w ochronie zdrowia na Podkarpaciu (zapis oryginalny):

Mimo upływu kilku dni od medialnego ujawnienia skandalicznych informacji o okolicznościach szczepień w Rzeszowie, nic się nie wydarzyło. Kolejne publikacje ukazały materiały z których wynika, iż faktycznie, co najmniej rozważano wielokrotne używanie strzykawek. Mimo to, do dymisji nie podały się ani nie zostały natychmiast odwołane osoby ponoszące polityczno-urzędniczą odpowiedzialność za ten skandal, czyli dyrektor Oddziału NFZ Robert Bugaj i wojewoda Ewa Leniart. Poprzestano jedynie na komunikacie, iż odbędzie się kontrola. Jak się później okazało, chodzi tylko o wewnętrzną kontrolę w NFZ, co jest kpiną z mieszkańców Podkarpacia.

Uważam, iż oprócz natychmiastowej dymisji wymienionych osób, prawem mieszkańców Podkarpacia jest również otrzymać szczegółową informację, jakie działania w sprawie podjął Sanepid, dlaczego nie zatrzymano wątpliwej działalności do czasów wyjaśnienia. Także stosowne organy ścigania powinny natychmiast poinformować o wszczęciu postępowań, jakie kroki zostały podjęte by nie doszło do mataczenia, jakie środki zapobiegawcze zastosowano.

Nie da się uciec od pytania, jak to jest możliwe, iż Policja wraz Sanepidem podejmują natychmiastowe, bardzo stanowcze działania, gdy chodzi o kogoś bez maski, lub gdy znajdą pretekst dla oskarżania Kościoła o roznoszenie zarazy – aż po nakładanie natychmiast wykonalnych kar 30 tys. zł. O takich przypadkach od razu również informują media. Podczas gdy w przypadku zupełnie skandalicznej sprawie szczepień w Rzeszowie, niewiele chyba się dzieje. Wygląda na to, iż proceder jest nadal po cichu tolerowany, a wręcz wspierany.

Jako że fakt i podejrzenia, o których mowa wyżej, należą już do wiedzy publicznej, powszechnie dostępnej, dlatego traktuję jako oczywistość, że odpowiednie służby podjęły już w tej sprawie stosowne działania, bez konieczności składania przez kogokolwiek osobnych zawiadomień.

Ja ze swej strony w najbliższych dniach wystąpię do Prezesa Najwyższej Izby Kontroli z prośbą o włączenie do planu kontroli planowanych przez Izbę, nadzwyczajnej i pilnej kontroli systemu opieki zdrowotnej na Podkarpaciu, ze szczególnym uwzględnieniem sprawy szpitala KSW nr 1 w Rzeszowie (przejrzystość procesów konkursowych), decyzji Sejmiku Wojewódzkiego odnośnie korzystania z robota medycznego „da Vinci” (racjonalność decyzji finansowych), ale także sprawę kliniki „Medyk” w Rzeszowie i prowadzonych tamże szczepień (zachowanie czystości procedur), oraz działania i zaniedbania rzeszowskiego oddziału NFZ w tym zakresie.

 

Poseł na Sejm RP

-/Grzegorz Braun/-

 

 

Źródło: Biuro Poselskie Grzegorza Brauna

11-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.