REKLAMA

Grupa przestępcza wyłudzająca VAT rozbita. Straty na blisko 16 mln złotych! (VIDEO)

REGION / PODKARPACIE. Wspólne działania funkcjonariuszy i pracowników podkarpackiej KAS oraz Delegatury ABW w Lublinie doprowadziły do rozbicia grupy przestępczej wyłudzającej VAT. Uszczuplenia należności Skarbu Państwa wynikające z nielegalnej działalności szacowane są na blisko 16 mln złotych.

 

Organy KAS zabezpieczyły w tej sprawie ok 8 mln zł oraz wstrzymały zwrot podatku VAT w kwocie 7,8 mln zł. Zatrzymano 3 osoby podejrzane o wyłudzenia podatku.

Prowadzone przez funkcjonariuszy KAS i ABW czynności operacyjno-procesowe pozwoliły na rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej, trudniącej się wyłudzeniami podatku VAT.

Jak ustalili śledczy, przestępczy mechanizm polegał na stworzeniu siatki podmiotów tworzących pozory legalnych transakcji handlowych, podczas gdy faktycznym celem sprawców było wprowadzenie na teren RP telefonów smartfon, bez uiszczenia należnego podatku VAT z wykorzystaniem „znikającego podatnika”. Taka działalność naraziła Skarb Państwa na uszczuplenie w wysokości blisko 16 mln złotych.

Podczas działań prowadzonych przez funkcjonariuszy z Podkarpackiego Urzędu Celno–Skarbowego w Przemyślu i Delegatury ABW w Lublinie na terenie Przemyśla i Łodzi zatrzymano w tej sprawie 3 osoby, podejrzane o wyłudzenia podatku.

Z ustaleń śledztwa wynika, że zatrzymani (obywatele Polski) działali wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych polegających na uszczupleniu należności Skarbu Państwa w przedmiocie podatku od towarów i usług w kwocie blisko 16 mln złotych. Podejrzani w okresie od sierpnia 2014 r. do czerwca 2015 r. na terenie Przemyśla, Łodzi i innych miejsc na terenie kraju, dokonywali fikcyjnych transakcji sprzedaży telefonów.

Organy KAS zabezpieczyły w tej sprawie około 8 mln złotych na poczet zobowiązań z tytułu podatku VAT oraz wstrzymały także zwrot podatku VAT w kwocie 7,8 mln zł. Wobec dwóch podejrzanych osób zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz poręczenie majątkowe w wysokości 80 tys. złotych wobec jednej z podejrzanych osób. Sprawa ma charakter rozwojowy i prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

 

KAS

video: YT MinisterstwoFinansow

12-03-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)