GRANICA / PODKARPACIE. Od północy z 12 na 13 czerwca Polska otworzyła granice wewnętrzne. Na granicy z Ukrainą w dalszym ciągu zostają utrzymane obostrzenia sanitarne, a kontrole dokonywane są wyłącznie w Korczowej i w Medyce, gdzie od 16 czerwca poza ruchem pieszym wznowione zostają odprawy samochodów osobowych i ciężarowych.
Foto: przejście graniczne w Medyce / BiOSG
Od 13 czerwca granicę wewnętrzną UE można przekraczać swobodnie w dowolnym miejscu, zarówno na kierunku do, jak i z Polski, ale planując podróż zagraniczną, należy uwzględnić obostrzenia obowiązujące w kraju sąsiednim (np. władze Słowacji utrzymały ograniczenia dotyczące wjazdu obywateli Polski).
Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA z dnia 15 czerwca 2020 roku, zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych (DZ.U. z 2020 Poz. 1045), od 16 czerwca (godzina 00:00) wznowione zostają całodobowe odprawy graniczne samochodów osobowych oraz ciężarowych na drogowym przejściu granicznym w Medyce (nie dotyczy ruchu autokarów oraz pociągów). Kontynuowane są odprawy ruchu pieszego. Kontrole dokonywane są również na przejściu granicznym w Korczowej (ruch osobowy oraz towarowy).
Na granicy zewnętrznej UE nadal realizowane są wytyczne dotyczące kontroli sanitarnej, a Straż Graniczna zbiera i rejestruje w bazie sanitarnej szczegółowe dane dotyczące miejsca pobytu osób kierowanych na kwarantannę.
13 czerwca zaktualizowano kategorie podróżnych, którzy mogą przekraczać granicę do Polski. Od tego dnia dodatkowo mogą wjechać także:
– Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonkowie i dzieci, w celu przejazdu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, do miejsca zamieszkania lub pobytu.
– Cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej, państwa członkowskiego, Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonkowie i dzieci, w celu przejazdu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, do miejsca zamieszkania lub pobytu.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.