REKLAMA

Głosuj tak, aby Twój głos był ważny!

RZESZÓW. Wybory do Parlamentu Europejskiego już za niecałe 3 tygodnie. Podpowiadamy, jak głosować, aby nasz głos był ważny.

Jak prawidłowo zaznaczyć swój wybór na karcie do głosowania ?

Poprawnie oddany głos jest wtedy, gdy wyborca stawia znak „x” w kratce z lewej strony przy nazwisku jednego z kandydatów na jednej liście. Wyborców mogą wprowadzić w błąd informacje zamieszczone na ogłoszeniach wyborczych niektórych partii politycznych, na których pokazano niewłaściwy sposób oddania głosu („ptaszek”)  http://www.glosuj.org.pl/informacje-ogolne-o-wyborach/

Informacje dla osób niepełnosprawnych odnośnie głosownia

Do 5 maja wyborca niepełnosprawny ma prawo zgłosić wójtowi zamiar głosowania korespondencyjnie (akt pełnomocnictwa do 15 maja). Natomiast do 12 maja wyborca niepełnosprawny może złożyć wniosek w urzędzie gminy o zmianie lokalu, w którym będzie głosował lub zgłosić zamiar głosowania przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzony w alfabecie Braille a. Te przepisy dotyczą tylko osób mieszkających i chcących głosować na terenie Rzeczpospolitej Polski.

Wyborcy mieszkający poza granicami Polski

Do 10 maja wyborcy przebywający za granicą mają prawo zgłoszenia konsulowi zamiaru głosowania korespondencyjnego.

Twój głos też się liczy!

W wyborach europejskich każdy głos ma znaczenie. W 2009 aż pięciu posłów zostało wybrany różnicą zaledwie 1000 głosów. 52 proc. młodych Polaków uważa, że ich głos liczy się w UE, jednak tylko dla 34 proc. wybory są dobrym sposobem na wyrażanie swoich poglądów.

1024px-WyboryPrezydenckie2005-2.tura

fot. Wikipedia

 

 

06-05-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

glosuj-tak-aby-twoj-glos-byl-wazny