REKLAMA

Głogów Młp. chce sprzedać działki na terenie Rzeszowa. Marcin Warchoł: Prezydent musi podjąć natychmiastowe działania

RZESZÓW / PODKARPACIE. Od 1 stycznia 2021 roku Pogwizdów Nowy jest częścią Rzeszowa. Część działek nie została jednak przekazana miastu. Jeszcze większe kontrowersje budzi fakt, że gmina Głogów Małopolski chce je sprzedać. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zamierza objąć działki planem zagospodarowania przestrzennego. Ten ruch skrytykował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który uważa decyzję rzeszowskiego ratusza za bezużyteczną.

Image 2021-07-30.
Foto: Biuro Poselskie Marcina Warchoła

 

Pogwizdów Nowy stał się częścią Rzeszowa 1 stycznia 2021 roku. Niestety, razem ze zmianą granic, miastu nie zostały przekazane działki o powierzchni 30 hektarów należące do Pogwizdowa Nowego. Chodzi m.in. o teren boiska sportowego i znajdujące się w jego sąsiedztwie działki – tak zwane Mrowle Łąki.

15 stycznia br. ówczesne władze Rzeszowa wystąpiły pisemnie do władz gminy Głogów Małopolski z prośbą o przekazanie działek, na których znajduje się m.in. wspomniane już boisko. Niestety nie przyniosło to efektu – tereny nie zostały przekazane.

 

25 marca br. Gmina Głogów Małopolski jednogłośnie przyjęła uchwałę o sprzedaży działek znajdujących się w granicach administracyjnych Rzeszowa.

W związku z koniecznością pozyskania środków finansowych w celu realizacji budżetu Gminy Głogów Małopolski zasadne jest przeznaczenie przedmiotowych działek do sprzedaży, a tym samym podjęcie przez Radę Miejską w Głogowie Małopolskim niniejszej uchwały – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Co ciekawe, na terenach wystawionych na sprzedaż jest boisko oraz znajduje się tam obszar chroniony Natura 2000.

Foto (2): glogowmalopolski.eseja.pl

 

Marcin Warchoł: Prezydent Rzeszowa musi podjąć natychmiastowe działania

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek powinien podjąć natychmiastowe działania mające na celu ochronę tego majątku, ponieważ znajduje się on już w granicach w granicach administracyjnych Rzeszowa, mimo że nie jest właścicielem tego majątku. Sytuacja kuriozalna, ale takie jest prawo – twierdzi Marcin Warchoł.

Panie prezydencie, proszę się wziąć do roboty i ochronić majątek rzeszowian. To jest pana obowiązek – zwrócił się do Konrada Fijołka wiceminister.

 

Wiceminister sprawiedliwości i poseł na Sejm RP podkreślił, że prezydent Rzeszowa powinien wykonać trzy rodzaje działań:

1) Zwrócenie się do ministra spraw Wewnętrznych i administracji o wystąpienie z wnioskiem do premiera o przyznanie tych gruntów Miastu Rzeszów;
2) Sporządzenie umowy notarialnej z burmistrzem Głogowa Małopolskiego o przejściu tych działek na rzecz Rzeszowa;
3) Zaskarżenie uchwały z 25 marca 2021 roku o wystawieniu na sprzedaż działek.

 

Zielony plan rzeszowskiego ratusza dla osiedla Pogwizdów Nowy

20171018_114042

Foto: Kacper Ciuba  / archiwum Rzeszów24.pl

 

Tereny na os. Pogwizdów Nowy, na których znajduje się m.in. boisko sportowe, zostaną objęte planem zagospodarowania przestrzennego. Będą przeznaczone pod zieleń, rekreację i sport – przekazał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Jak tłumaczy Artur Gernand z Biura Prasowego Miasta Rzeszowa, wiosną tego roku Konrad Fijołek, wtedy jeszcze radny, wystąpił z wnioskiem do Biura Rozwoju Miasta Rzeszowa o przeanalizowanie tego, czy tereny znajdujące się w północnej części osiedla Pogwizdów Nowy, przy granicy tak zwanych Mrowlich Łąk objętych oddziaływaniem programu Natura 2000, powinny zostać objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Przystąpienie do opracowania planu miejscowego i jego uchwalenie dałoby podstawę prawną dla zagospodarowania tego terenu pod ogólnodostępną osiedlową zieleń miejską i na cele rekreacyjno-sportowe. Dodam, że w obowiązującym dla tego terenu studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego wpisana jest zieleń. Jako prezydent miasta, kilka dni temu, nakazałem przygotować projekt uchwały o przystąpieniu do prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla terenu w Pogwizdowie Nowym , na którym znajduje się m.in. boisko sportowe. Te tereny będą przeznaczone pod zieleń, sport i rekreację – zaznacza prezydent Rzeszowa.

Prace nad projektem uchwały już trwają. Uchwała o przystąpieniu do opracowania miejscowego planu zostanie przedstawiona radnym na jednej z najbliższych sesji. Niezależnie od prac nad planem prezydent Fijołek ma w przyszłym tygodniu spotkać się z władzami Głogowa Małopolskiego.

 

Marcin Warchoł: miejscowy plan zagospodarowania jest działaniem bezużytecznym

Poniżej publikujemy pismo wiceministra sprawiedliwości, pełnomocnika rządu ds. praw człowieka Marcina Warchoła, które zostało skierowane do prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka:

Marcin Warchoł twierdzi, że uchwalanie przez Rzeszów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na terenie działek jest zupełnie bezużytecznym działaniem.

Tłumaczy to tym, że w księdze wieczystej, jako właściciel działek, wciąż widnieje Gmina Głogów Małopolski. Według wiceministra sprawiedliwości burmistrz Głogowa Małopolskiego przy obecnym stanie prawnym może skutecznie unieważnić plan, nie respektując zmiany granic i włączenia działek do Rzeszowa od 1 stycznia 2021 roku.

 

Źródło: Biuro Poselskie Marcina Warchoła, Kancelaria Prezydenta Rzeszowa / materiały prasowe

Oprac. Kacper Ciuba

 

01-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)