REKLAMA

Gigantyczna inwestycja zakończy się jesienią

RZESZÓW/ PODKARPACIE. 2 tys. km nowoczesnej sieci światłowodowej i ponad 200 węzłów szkielotowych oraz dystrybucyjnych…

Koniec września, to wskazywany termin zakończenia budowy sieci szerokopasmowej. Projekt podnazwą Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej jest największym teleinformatycznym projektem realizowanym na terenie województwa.

– Projekt jest trudny. Można powiedzieć, ze świeci się nad nim czerwona lampka i wymaga szczególnej opieki i starannego wdrażania, tak aby można go zakończyć z sukcesem w terminie, ale żeby też dawał efekty społeczne i gospodarcze, jeżeli chodzi o rozwój województwa – mówi marszałek Władysław Ortyl.

Dzięki sieci mieszkańcy województwa zyskaj łatwiejszy dostęp do usług świadczonych drogą elektroniczną. – Możliwa będzie na przykład wymiana danych pomiędzy urzędami czy szpitalami. A mieszkańcy poprzez e-usługi będą mogli załatwiać wiele spraw nie wychodząc z domu. Szerokopasmowy internet ma też pobudzić gospodarczo nasz region i zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną Podkarpacia – wyjaśnia Monika Konopka z biura prasowego marszałka.

Szybkim i bezpiecznym Internetem, a także połączeniami multimedialnymi objętych zostanie 90 proc. powierzchni województwa podkarpackiego. Celem projektu jest stworzenie jednolitej infrastruktury teleinformatycznej, która umożliwi zwiększenie dostępności do mediów elektronicznych oraz zwiększy atrakcyjność obszarów dla operatorów telekomunikacyjnych świadczących usługę tzw. ostatniej mili. Ma to wpłynąć na zwiększenie inwestycji dotyczących doprowadzenia infrastruktury do odbiorcy końcowego, a więc zwiększenie dostępu o Internetu dla instytucji, przedsiębiorstw i mieszkańców obszarów peryferyjnych zagrożonych „wykluczeniem cyfrowym”.

Projekt jest wart ok. 321 mln zł. Większa część będzie pokryta z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej.

fot. flickr.com/

fot. flickr.com/Ministerio TIC Colombia

03-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

gigantyczna-inwestycja-zakonczy-sie-jesienia