REKLAMA

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę S19 w. Rzeszów Południe – Babica! (WIZUALIZACJA)

|

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę S19 w. Rzeszów Południe – Babica! (WIZUALIZACJA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W poniedziałek ogłoszono przetarg na budowę 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 węzeł Rzeszów Południe – Babica. Wykonawca ma zostać wybrany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w pierwszym kwartale 2020 roku.

droga

Foto: Promost Consulting

Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie zaprojektowanie i budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku węzeł Rzeszów Południe – Babica o długości około 10,3 kilometra. W ramach projektowanego odcinka przewiduje się wykonanie obiektów inżynierskich, w tym tunelu o długości około 2 kilometrów, 6 estakad, 2 wiaduktów nad S19, 1 przejazdu gospodarczego, 1 wiaduktu kolejowego oraz 3 przejść dla zwierząt.

W ramach umowy zaprojektowany i wykonany zostanie także węzeł Babica. Droga będzie posiadać przekrój poprzeczny dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Przebieg S19 ma być zgodny z przebiegiem wariantu, dla którego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w 6 listopada 2015 roku wydał decyzję środowiskową.

Odcinek od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do Babicy realizowany będzie w systemie „projektuj – buduj” co oznacza, że wykonawca w ramach zadania opracuje Projekt Budowlany i Projekt Wykonawczy oraz zrealizuje zadanie, w ramach którego wykona wszystkie niezbędne prace do prawidłowego funkcjonowania drogi ekspresowej. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2020-2025.

mapa s19 przetarg babica

Foto: GDDKiA

Budowa nowej drogi ma poprawić komfort jazdy, ale także warunki życia mieszkańców. Dzięki budowie S19 zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy z centrum miejscowości w ciągu istniejącej DK19, który powoduje znaczną uciążliwość dla mieszkańców – wypadki, hałas, spaliny. Skróci także czas przejazdu na osi północ-południe i zwiększy bezpieczeństwo na drodze co jest niezwykle istotne zarówno dla lokalnych społeczności, jak i dla ruchu tranzytowego.

Budowa odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do Babicy to część dużego zadania, jakim jest realizacja międzynarodowej trasy Via Carpatia w Polsce, przebiegającej m.in. przez Litwę, Polskę, Słowację Węgry i docelowo na południe Europy. Obecnie na Podkarpaciu GDDKiA realizuje 54 kilometry S19, kolejne 85 kilometrów jest w przygotowaniu.

Według poniedziałkowej publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, wykonawca trasy ma zostać wybrany w pierwszym kwartale 2020 roku.

Źródło: gddkia.gov.pl

01-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

gddkia-oglosila-przetarg-na-budowe-s19-w-rzeszow-poludnie-babica-wizualizacja-1915-00r2kc