REKLAMA

Fundusz Inwestycji Samorządowych. 29 milionów złotych dla Rzeszowa

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Pandemia koronawirusa okazała się sporym wyzwaniem dla polskich gmin. Poważne ubytki w budżetach samorządów mogą przełożyć się na ich zdolność inwestycyjną. Odpowiedzią na ten problem ma być prezydencki Fundusz Inwestycji Samorządowych. Na Podkarpacie trafią ponad 263 miliony złotych, z czego do Rzeszowa 29 milionów złotych.

IMG_1999-1200x800
Foto: PUW w Rzeszowie

Szczegóły projektu Funduszu Inwestycji Samorządowych przedstawiła w czwartek wojewoda Ewa Leniart. W konferencji prasowej wzięli udział także przedstawiciele samorządu wojewódzkiego: wicemarszałek Piotr Pilch oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarapckiego Jerzy Cypryś.

Inicjatywa zakłada wsparcie z budżetu państwa, samorządów na poziomie gmin miejsko-wiejskich oraz powiatów – środkami skierowanymi na cele inwestycyjne – powiedziała wojewoda Ewa Leniart, dodając, że fundusze mają być łatwe do pozyskania – Środki te będą łatwo dostępne, gdyż będą wypłacane na wniosek samorządu. Zostaną ustalone proporcjonalnie do algorytmu opracowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości, adekwatnie do założonego na 2020 rok budżetu inwestycyjnego – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

Nowy Fundusz Inwestycji Samorządowych ma stanowić część Funduszu Przeciwdziałania COViD, zasilanego z budżetu państwa. W jego ramach do gmin i powiatów ma trafić łącznie 6 miliardów złotych, które będą mogły zostać wykorzystane na cele inwestycyjne do końca 2022 roku.

Z Funduszu Covid-19 – 5 miliardów złotych trafi do gmin i 1 miliard złotych do powiatów – na dopłaty do inwestycji lokalnych, blisko domu – taki będzie efekt Funduszu Inwestycji Samorządowych, zainicjowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Pieniądze od rządu będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, np. w szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale czy domy pomocy społecznej, a także inne działania podejmowane w naszych małych Ojczyznach. Dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji otrzymają wszystkie gminy i powiaty w naszym kraju. Fundusz odegra rolę tarczy dla samorządów.

W oparciu o ministerialny algorytm, według moich wyliczeń, do naszego regionu trafią ponad 263 miliony złotychstwierdziła Ewa Leniart.

Fundusz utworzony został specjalnie, aby uzupełnić utratę środków finansowych gmin i powiatów, płynących z podatków PIT i CIT oraz innych dochodów. Największym beneficjentem tej pomocy w województwie podkarpackim ma być miasto Rzeszów, które otrzyma 29 milionów złotych.

Wicemarszałek Piotr Pilch nie krył radości z utrzymania zdolności inwestycyjnej samorządów. – Wiedzieliśmy, że koronawirus odbije się negatywnie na dochodach samorządów. Dlatego dziś jestem wdzięczny prezydentowi, że opracował taki program, który wspomoże podkarpackie samorządy. W naszym regionie nie będzie gminy, która nie otrzyma przynajmniej pół miliona złotych. Te inwestycje, które były zagrożone, teraz zostaną w całości zrealizowane – mówił Piotr Pilch.

Wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, chwalił Fundusz za elastyczność inwestycyjną, jaką otrzymają samorządowcy. – Prezydent nie określił jasno, co za przekazane środki ma być realizowane. O tym zdecydują samorządy. To właśnie samorządy wiedzą, o jakim charakterze inwestycje powinny być realizowane na terenie danej gminy, i to samorządy zdecydują, czy te środki zostaną właściwie wykorzystane – powiedział wiceprzewodniczący sejmiku.

Źródło: PUW w Rzeszowie, UMWP

25-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

fundusz-inwestycji-samorzadowych-29-milionow-zlotych-dla-rzeszowa-865-00r2kc