REKLAMA

Firmy IT z Rzeszowa oddadzą honorowo krew! Akcja “IT dla Krwi”

RZESZÓW / PODKARPACIE. Już 10 czerwca rozpocznie się akcja “IT dla Krwi”, w trakcie której rzeszowskie firmy IT solidarnie oddadzą krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. To pierwsze tego typu wydarzenie w stolicy Podkarpacia. Akcja potrwa tydzień – celem jest zebranie jak największej ilości krwi oraz zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie krwiodawstwa.

43382015_2135442050002035_2243001590359261184_n

Foto: facebook.com/rckkrzeszow

Organizatorem akcji “IT dla Krwi” jest społeczność IT w Rzeszowie wraz z Concise Software – rzeszowskim software house’em specjalizującym się w rozwiązaniach z zakresu blockchain, Internet of things, automotive, web oraz aplikacjach mobilnych.

Akcja “IT dla Krwi” organizowana jest tuż przed sezonem wakacyjnym. To zawsze gorący okres dla centrów krwiodawstwa, które w tym okresie notują największe zapotrzebowanie na krew i jej składniki. Wychodząc naprzeciw cały czas rosnącym potrzebom, również rzeszowskiej stacji postaramy się zapełnić zapasy po brzegi – tak, aby z krwi mogła skorzystać każda osoba, która będzie wymagała leczenia za jej pomocą – czytamy w facebookowym wydarzeniu.

Za techniczną stronę przedsięwzięcia odpowiada Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Wśród partnerów akcji IT dla Krwi znajdują się takie ośrodki naukowe jak Politechnika Rzeszowska oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania. Honorowym patronatem akcję IT dla Krwi objął także Prezydent Miasta Rzeszowa – Tadeusz Ferenc.

Krew mogą oddać wszystkie zdrowe osoby w wieku 18 – 65 lat. Każdy, kto chce wesprzeć tę akcję powinien się udać do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie (ul. Wierzbowa 14). Krew można oddawać w godzinach: 7:00 – 13:30 we wszystkie dni robocze za wyjątkiem środy. W środy Centrum jest czynne od 7:00 do 17:00.

By móc zapisać się w akcji, należy wziąć ze sobą dowód osobisty lub inny zawierający numer PESEL. W rejestracji każdy uczestnik otrzyma kwestionariusz dla dawcy oraz druk zwrotu kosztów podróży.

Przy okazji naszej akcji można również zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego. Standardowo w tym celu pobiera się od dawcy jedną jednostkę krwi pełnej (450 mililitrów). Oddawanie krwi jest operacją nikłego ryzyka zarażenia się chorobami. W trakcie procedury używa się sprzętu jednorazowego użytku. Przed przekazaniem krwi do biorcy, jest ona badana pod kątem obecności konkretnych schorzeń.

Po oddaniu krwi można liczyć na posiłek regeneracyjny o wartości 4500 Kcal (najczęściej w czekoladach), zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi oraz legitymację Honorowego Dawcy Krwi. Co więcej, po kilku dniach istnieje możliwość się po odbiór oznaczonej grupy krwi, morfologii, testu kiłowego, obecność antygenu HBs, DNA-HBV, przeciwciał anty-HCV, RNA HCV, przeciwciał anty-HIV oraz RNA HIV.

Na oddanie krwi warto stawić się po lekkim posiłku oraz nie przemęczać się tuż przed planowaną donacją. Co oczywiste, nie wolno tuż przed oddawaniem krwi pić alkoholu, najlepiej utrzymać wstrzemięźliwość na 16 godzin przed badaniem. Donacja trwa około 1 – 1,5 godziny, włącznie z samym oddaniem krwi, badaniami lekarskimi oraz wypełnieniem ankiety. Oddawanie krwi nie powoduje uzależnienia, zmian masy ciała, biorca również nie dziedziczy cech charakteru dawcy.

krew

Foto: materiał organizatorów

Link do wydarzenia na FB: facebook.com/events/2037348846394306/

Źródło: UM Rzeszów

26-05-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

firmy-it-z-rzeszowa-oddadza-honorowo-krew-akcja-it-dla-krwi-1808-00r2kc