REKLAMA

Finał Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie

RZESZÓW. 19 marca w WSPiA odbędzie się finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. W zmaganiach weźmie udział 31 najlepszych uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy Finału podczas dwóch poprzednich Etapów pokonali ponad 4200 młodych ludzi. Teraz w najbliższą środę 19 marca 2014 r. w Rzeszowie będą walczyć o nagrodę główną — indeks WSPiA Rzeszów-Przemyśl.Olimpiadę już po raz V organizuje Wyższa Szkoła Prawa i Administracji i Podkarpacki Kurator Oświaty pod patronatem Ministra Sprawiedliwości. Do finału V edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie najwięcej, bo aż 18 uczniów przeszło z województwa małopolskiego. Z województwa dolnośląskiego w finale uczestniczyć będzie 5 uczniów, a z podkarpackiego 3. Pozostali zakwalifikowani uczestnicy pochodzą z województwa opolskiego, mazowieckiego i zachodniopomorskiego. Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie tradycyjnie odbędzie się w kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Zmagania młodych ludzi z wiedzą o państwie i prawie rozpoczną się o w środę 19 marca 2014 r. o godzinie 10:00. Zwycięzców poznamy po południu.

OOWOPiP

Finał Olimpiady składa się z dwóch części: testu wielokrotnego wyboru oraz części ustnej. Zagadnienia obowiązujące podczas sprawdzianu wchodzą w zakres m.in.: prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, socjologii prawa, a także prawa międzynarodowego, prawa UE czy praw człowieka. Na rozwiązanie testu składającego się z 50 pytań najlepsi uczniowie z całej Polski będą mieli godzinę. Do kolejnej ustnej części finału przejdzie już tylko 10 osób z najlepszymi wynikami. W drugiej części Finału młodzi ludzie spotkają się podczas indywidualnych rozmów z Komisją Centralną, złożoną ze specjalistów z zakresu tematyki związanej z państwem i prawem. Każdy z uczniów będzie musiał odpowiedzieć na trzy wylosowane pytania. Wyniki tegorocznego Finału Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie ogłoszone zostaną w środę 19 marca 2014 r. po godzinie 15:00.

Finaliści V edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie walczyć będą o cenne nagrody. Laureat I i II miejsca otrzyma możliwość nieodpłatnego studiowania w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Rzeszów-Przemyśl i nieodpłatne zakwaterowanie w Wielomieszkaniowym Domu Studenckim WSPiA. Zajęcie III, IV lub V miejsce pozwala na nieodpłatne studia w WSPiA. Jednocześnie udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie ułatwia też jej finalistom oraz laureatom podjęcie studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym nie tylko w WSPiA w Rzeszowie, ale i na innych wydziałach prawa (m.in. UJ).

Organizowana przez WSPiA Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem uczniów szkół ponadgimnazjalnych. W pierwszej edycji Olimpiady, uczestniczyło ponad 800 uczniów. W drugiej było to już ok. 2500 uczniów, a w kolejnej edycji 3000 młodych ludzi z całej Polski. W ubiegłym roku było to już prawie 4000 młodych ludzi z ponad 230 szkół. Do V edycji Olimpiady zgłosiło się już ponad 4200 uczniów z 322 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

Honorowy patronat nad Ogólnopolską Olimpiadą Wiedzy o Państwie i Prawie objął Minister Sprawiedliwości. Olimpiada organizowana jest razem z Podkarpackim Kuratorium Oświaty. Merytoryczną opiekę nad przedsięwzięciem sprawuje Rada Programowa. W jej skład wchodzą m.in. Prof. Zbigniew Ćwiąkalski, wykładowca WSPiA (przewodniczący), Prof. Wiesław Skrzydło i Prof. Zbigniew Czarnik. Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie jest umieszczona na ministerialnej liście olimpiad interdyscyplinarnych oraz współfinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

18-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

final-olimpiady-wiedzy-o-panstwie-i-prawie