REKLAMA

Film “Boże Ciało” został nominowany do Oscara!

|

Film “Boże Ciało” został nominowany do Oscara!

Film “Boże Ciało” Jana Komasy został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Produkcja ta była kręcona w podkarpackich Jaśliskach.

Boze Cialo 1_1

Foto: Aurum Film / materiały nadesłane

W poniedziałek po południu polskiego czasu Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła kandydatów do Oscara. Wśród produkcji, które nominowano do zdobycia nagrody w kategorii najlepszy film międzynarodowy, znalazło się “Boże Ciało” Jana Komasy.

– Rozpierają nas duma i radość! Dziękujemy Jan Komasa, Aurum Film, Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham i wielu innym za film – napisała na Facebooku Podkarpacka Komisja Filmowa, koproducent filmu.

Lista nominowanych do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy:

  • Polska, “Boże Ciało”,
  • Macedonia Północna, “Kraina miodu”,
  • Francja, “Nędznicy”,
  • Hiszpania, “Ból i blask”,
  • Korea Południowa, “Parasite”.

Zdobywców Oscarów poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się 9 lutego (niedziele) w Dolby Theatre w Hollywood.

„Boże Ciało” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i zaczyna marzyć, by zostać księdzem. Kiedy zostaje warunkowo zwolniony, dostaje szansę pracy i ułożenia sobie życia.

Idąc za głosem swych marzeń, korzystając z niespodziewanego splotu wydarzeń nadarza się okazja, by w przebraniu księdza pełnić posługę kapłańską w małym miasteczku. Młody ksiądz budzi w mieszkańcach wiele kontrowersji, a jego nauki zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. I choć Daniel czuje w sobie pasję i ma wiele dobrych chęci, choć stawia sobie ambitny i godny cel, jego tajemnica któregoś dnia może wyjść na jaw.

W rolę głównego bohatera wciela się uznawany za jedno z największych odkryć aktorskich ostatnich lat – Bartosz Bielenia, znany z filmu „Na granicy” czy „Disco Polo”.

Ponadto w obsadzie „Bożego Ciała” znaleźli się m.in. Aleksandra Konieczna (jako Kościelna), Eliza Rycembel (Marta), Tomasz Ziętek (Pinczer), Barbara Kurzaj (Wdowa), Leszek Lichota (Wójt), Zdzisław Wardejn (Proboszcz) oraz Łukasz Simlat (Ksiądz Tomasz). Scenariusz filmu stworzył Mateusz Pancewicz. Za zdjęcia odpowiada ceniony operator filmowy – Piotr Sobociński Jr., autor zdjęć do „Wołynia”, „Bogów”, „Drogówki”. Reżyserem obrazu jest Jan Komasa , znany z „Sali samobójców” i „Miasta 44”.

Boze Cialo 2-1_1

Foto: Aurum Film / materiały nadesłane

Film został doceniony przez znawców. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji „Boże Ciało” nagrodzone zostało owacjami na stojąco. Pokazywany na tym prestiżowym festiwalu w ramach Dni Autorów film otrzymał nagrodę Europa Cinemas Label, organizacji zrzeszającej ponad tysiąc europejskich kin. „Boże Ciało” zostało również docenione w Wenecji Inclusion Award Edipo Re, która jest przyznawana tytułowi promującemu najwyższe wartości humanistyczne.

Produkcja była kręcona w podkarpackich Jaśliskach. Podkarpacie ma szczęście do dobrych, docenianych filmów. To tu kręcona była m.in. „Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, „Eter” Krzysztofa Zanussiego”, czy „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego.

Polskie filmy wiele razy były nominowane do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, jednak tylko jeden z nich zwyciężył. Była to “Ida” Pawła Pawlikowskiego, która otrzymała statuetkę w 2015 roku.

13-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

film-boze-cialo-zostal-nominowany-do-oscara-8859-00r2kc