REKLAMA

Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!! Czyli program dla maturzystów

RZESZÓW/PODKARPACIE. Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie we współpracy z Filharmonią Podkarpacką od września 2013 roku realizuje działania o charakterze animacyjno-edukacyjnym pod nazwą „filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!”. To ogólnopolski program skierowany do uczniów klas maturalnych nieartystycznych szkół powszechnych. Jego celem jest zbudowanie trwałej relacji pomiędzy filharmoniami a młodzieżą oraz zachęcenie młodych ludzi do uczestnictwa w koncertach z repertuarem klasycznym.

FILHAR

W każdym z miast objętych Programem maturzyści biorący w nim udział mogą bezpłatnie korzystać z oferty blisko 20 koncertów symfonicznych wraz z osobą towarzyszącą. Specjalnie dla nich każda z filharmonii zorganizuje otwartą próbę, na której maturzyści nie tylko usłyszą fragmenty utworów prezentowanych tego dnia w filharmonii, ale także będą mieli możliwość zapoznać się ze specyfiką pracy muzyka i dyrygenta. W trakcie prób zostanie także zaprezentowany skomponowany specjalnie na potrzeby Programu utwór autorstwa Krzesimira Dębskiego „Wariacje na temat K. Dębskiego” pokazujący zarówno walory brzmieniowe orkiestry symfonicznej, style i techniki kompozytorskie jak i różne systemy tonalne. Dodatkowo chętni maturzyści będą mogli wziąć udział we współtworzeniu programu artystycznego głosując w plebiscycie na utwory, które ich zdaniem powinny znaleźć się w nowym sezonie artystycznym w programie filharmonii biorących udział w Programie. Instytut Muzyki i Tańca zorganizował także dla nich konkurs z nagrodami, w którym zainteresowani mogą podzielić się swoimi doświadczeniami z filharmonią oraz przedstawić oczekiwania, jakie według nich powinna spełniać filharmonia, aby stać się bardziej dostępną dla młodych melomanów.

Za nami inauguracje III edycji Programu w Lublinie i Kielcach. Przed nami jeszcze 6 miast. Nadal czekamy na zgłoszenia do Programu w Rzeszowie, gdzie oferta Programu tym razem skierowana została do wszystkich maturzystów szkół powszechnych. W bieżącej edycji w każdej z filharmonii biorącej w niej udział maturzyści poprzez oficjalną stronę Programu www.filharmonia-wciaga.pl będą mogli współtworzyć repertuar koncertowy w filharmoniach objętych Programem niezależnie od miejsca zamieszkania. Partnerem wspierającym plebiscyt na utwory symfoniczne, które uczestnicy Programu chcieliby usłyszeć w Filharmonii jest Narodowy Instytut Audiowizualny i portal muzykotekaszkola.pl, na którym przed głosowaniem w plebiscycie będzie można zapoznać się z propozycjami filharmonii.

Edycja 2014/2015 to także premiera fabularyzowanych filmów edukacyjnych o Filharmonii – Instytucji Kultury oraz kilkunastu filmów wizytówkowych prezentujących poszczególne instrumenty orkiestry jak i cały ten ogromny organizm, nad którym jednak udaje się zapanować dyrygentowi.  Filmy zostały zrealizowane przy współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Premierę filmów zaplanowano na październik 2014.

02-10-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

filharmoniaostroznie-wciaga-czyli-program-dla-maturzystow-ap007