REKLAMA

Ewa Leniart wyjaśniła, dlaczego odeszła z Sejmu

RZESZÓW / PODKARPACIE. Od poniedziałku (13 stycznia) Ewa Leniart ponownie pełni funkcję wojewody podkarpackiego. Na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiła m.in. powody, które wpłynęły na ponowne objęcie tego stanowiska.

IMG_2450-1200x800

Foto: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

W piątek, 10 stycznia premier Mateusz Morawiecki powołał Ewę Leniart na stanowisko wojewody podkarpackiego. Premier podkreślił wówczas, że doskonała współpraca Ewy Leniart w poprzedniej kadencji z różnymi samorządami pokazuje jej propaństwowe podejście. Zaznaczył także, że doświadczenie powołanej wojewody pomoże w rozwijaniu regionu podkarpackiego.

Ewa Leniart na wtorkowym spotkaniu z lokalnymi mediami opowiedziała o tym, co spowodowało, że zgodziła się przyjąć ponownie propozycję objęcia funkcji wojewody podkarpackiego. Formalnie nie zrezygnowała z mandatu Posła RP, a mandat ten zostanie teraz wygaszony przez Marszałka Sejmu w drodze postanowienia.

Wojewoda Ewa Leniart zapowiedziała kontynuacje działań wcześniej realizowanych oraz przedstawiła wyzwania, które wciąż stoją przed województwem, jak chociażby walkę z ASF oraz dokończenie kluczowych inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej oraz przejścia granicznego w Malhowicach, na które 24 grudnia 2019 roku Ministerstwo Finansów przekazało decyzję o zapewnieniu wieloletniego finansowania tej inwestycji z rezerwy celowej budżetu państwa.

Nowo powołana wojewoda nie otrzyma odprawy poselskiej, ponieważ mogłaby ją otrzymać jedynie po zakończeniu kadencji izby. Wcześniej nie pobierała odprawy za rezygnację z funkcji wojewody, ponieważ sama zrezygnowała z tego stanowiska. Ewa Leniart podkreśliła, że jej zarobki będą niższe od pensji i diety poselskiej, a zakres obowiązków wojewody, ze względu na położenie województwa przy granicy zewnętrznej UE i z uwagi na członkowstwo w unii, jest szerszy, niż w przypadku posła.

Ewa Leniart pełniła funkcję wojewody podkarpackiego od 2015 roku do listopada 2019 roku. Od dnia ślubowania, które odbyło się 12 listopada 2019 roku, była posłem na Sejm RP. W wyborach parlamentarnych Ewa Leniart startowała z drugiego miejsca na liście PiS i zdobyła łącznie 36 305 głosów. Wcześniej, przed objęciem stanowiska wojewody, była dyrektorem rzeszowskiego IPN-u.

W Sejmie Ewę Leniart zastąpi prawdopodobnie Andrzej Szlachta. Były prezydent Rzeszowa w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał najwięcej głosów wśród kandydatów PiS z okręgu rzeszowskiego, którzy nie otrzymali mandatu Posła. Andrzej Szlachta musi oświadczyć, że przyjmuje mandat, po czym będzie mógł złożyć ślubowanie przed marszałkiem Sejmu.

Źródło: red., informacja prasowa Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie

14-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

ewa-leniart-wyjasnila-dlaczego-odeszla-z-sejmu-7884-00r2kc