RZESZÓW / PODKARPACIE. Od poniedziałku (13 stycznia) Ewa Leniart ponownie pełni funkcję wojewody podkarpackiego. Na spotkaniu z dziennikarzami przedstawiła m.in. powody, które wpłynęły na ponowne objęcie tego stanowiska.
Foto: Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
W piątek, 10 stycznia premier Mateusz Morawiecki powołał Ewę Leniart na stanowisko wojewody podkarpackiego. Premier podkreślił wówczas, że doskonała współpraca Ewy Leniart w poprzedniej kadencji z różnymi samorządami pokazuje jej propaństwowe podejście. Zaznaczył także, że doświadczenie powołanej wojewody pomoże w rozwijaniu regionu podkarpackiego.
Ewa Leniart na wtorkowym spotkaniu z lokalnymi mediami opowiedziała o tym, co spowodowało, że zgodziła się przyjąć ponownie propozycję objęcia funkcji wojewody podkarpackiego. Formalnie nie zrezygnowała z mandatu Posła RP, a mandat ten zostanie teraz wygaszony przez Marszałka Sejmu w drodze postanowienia.
Wojewoda Ewa Leniart zapowiedziała kontynuacje działań wcześniej realizowanych oraz przedstawiła wyzwania, które wciąż stoją przed województwem, jak chociażby walkę z ASF oraz dokończenie kluczowych inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej oraz przejścia granicznego w Malhowicach, na które 24 grudnia 2019 roku Ministerstwo Finansów przekazało decyzję o zapewnieniu wieloletniego finansowania tej inwestycji z rezerwy celowej budżetu państwa.
Nowo powołana wojewoda nie otrzyma odprawy poselskiej, ponieważ mogłaby ją otrzymać jedynie po zakończeniu kadencji izby. Wcześniej nie pobierała odprawy za rezygnację z funkcji wojewody, ponieważ sama zrezygnowała z tego stanowiska. Ewa Leniart podkreśliła, że jej zarobki będą niższe od pensji i diety poselskiej, a zakres obowiązków wojewody, ze względu na położenie województwa przy granicy zewnętrznej UE i z uwagi na członkowstwo w unii, jest szerszy, niż w przypadku posła.
Ewa Leniart pełniła funkcję wojewody podkarpackiego od 2015 roku do listopada 2019 roku. Od dnia ślubowania, które odbyło się 12 listopada 2019 roku, była posłem na Sejm RP. W wyborach parlamentarnych Ewa Leniart startowała z drugiego miejsca na liście PiS i zdobyła łącznie 36 305 głosów. Wcześniej, przed objęciem stanowiska wojewody, była dyrektorem rzeszowskiego IPN-u.
W Sejmie Ewę Leniart zastąpi prawdopodobnie Andrzej Szlachta. Były prezydent Rzeszowa w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał najwięcej głosów wśród kandydatów PiS z okręgu rzeszowskiego, którzy nie otrzymali mandatu Posła. Andrzej Szlachta musi oświadczyć, że przyjmuje mandat, po czym będzie mógł złożyć ślubowanie przed marszałkiem Sejmu.
Źródło: red., informacja prasowa Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.