REKLAMA

Ewa Leniart: Liczba publicznych żłobków w Rzeszowie musi wzrosnąć (VIDEO, ZDJĘCIA)

|

Ewa Leniart: Liczba publicznych żłobków w Rzeszowie musi wzrosnąć (VIDEO, ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W poniedziałek kandydatka na prezydenta Rzeszowa Ewa Leniart, na konferencji prasowej zorganizowanej obok żłobka “Calineczka” na osiedlu Drabinianka, ogłosiła swój program rozwoju infrastruktury żłobkowej w Rzeszowie. Zapowiedziała też reformę systemu przyznawania miejsc w miejskich żłobkach.

DSC_0056

Cieszymy się bardzo, że Rzeszów jest młodym miastem, natomiast nie pomagamy młodym rodzicom w opiece nad małymi dziećmi – powiedziała, krytykując poprzednie władze miasta Ewa Leniart.

Jak zaznaczyła kandydatka komitetu wyborczego Wspólny Dom Rzeszów, zaledwie co piąte dziecko w wieku do lat 3 ma szansę na miejsce w publicznym żłobku w Rzeszowie, ponieważ na terenie 33 rzeszowskich osiedli funkcjonuje tylko 10 publicznych żłobków.

Ewa Leniart stwierdziła, że ze względu na tę sytuację rodzice nowo narodzonych dzieci są zmuszeni do brania udziału “w wyścigu” o wpisanie dziecka na listę oczekujących na miejsce w żłobku.

Jak mówiła kandydatka, pewne miejsce w przedszkolu publicznym jest szczególnie istotne dla matki dziecka, która planuje powrót do aktywności zawodowej. Dodała też, że konieczność zapisania dziecka w przedszkolu niepublicznym oznacza większe koszty zapewnienia mu opieki, na które narażony jest rodzinny budżet.

 

Obiecuję. W momencie, kiedy zostanę prezydentem, zmienię zasady prowadzenia polityki w zakresie tworzenia żłobków w Rzeszowie. To naprawdę musi się zmienićzapewniła kandydatka na prezydenta Rzeszowa.

DSC_0096

 

Ewa Leniart zwróciła uwagę również na to, że problemem jest brak żłobków na dużych rzeszowskich osiedlach, takich jak m.in. Wilkowyja, Słocina, Pobitno, czy osiedle Mieszka I.

Zupełnie niezrozumiała była polityka poprzednich włodarzy miasta Rzeszowa i to można szybko zmienić, ponieważ istnieje program “Maluch Plus”, który daje możliwość pozyskania środków finansowych, nawet do 3 milionów złotych na to, aby utworzyć właśnie żłobki publiczne. I dziwi fakt, że nie przyjęto takiej praktyki, żeby każde osiedle miało swój żłobek publiczny – komentowała działania poprzedników Leniart, dodając, że miasto zainteresowało się rządowym projektem dopiero w zeszłym roku, a wcześniej takiego zainteresowania nie było.

 

DSC_0079

 

Planem kandydatki na prezydenta Rzeszowa jest to, by w ciągu roku w mieście powstawało do dwóch nowych żłobków. Docelowo Ewa Leniart chce, by każde rzeszowskie osiedle miało co najmniej jeden publiczny żłobek.

Z naszych informacji wynika, że w ostatniej dekadzie nowy miejski żłobek powstawał średnio raz na 3 lata. Liczba żłobków w Rzeszowie musi wzrosnąć. Można to zintensyfikować – podkreślała Ewa Leniart.

 

 

Tekst: Kacper Ciuba

Foto: Justyna Żuczek


19-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

ewa-leniart-liczba-publicznych-zlobkow-w-rzeszowie-musi-wzrosnac-video-zdjecia-7858-00r2kc