REKLAMA

Europoseł Tomasz Poręba spotkał się w Waszyngtonie z szefami amerykańskich think tanków

Europoseł PiS Tomasz Poręba – przewodniczący brukselskiej Fundacji New Direction – spotkał się w Waszyngtonie z kierownictwem czołowych republikańskich think tanków. – Celem rozmów było zacieśnienie współpracy między New Direction i naszymi amerykańskimi partnerami. Poręba odbył także szereg spotkań z amerykańskimi senatorami i kongresmenami.

Tomasz Poreba z wiceprzewodniczącą Atlantic Council F.Burwell i lordem M. Callananem

Tomasz Poręba z wiceprzewodniczącą Atlantic Council F.Burwell i lordem M. Callananem

Wśród rozmówców Tomasza Poręby znaleźli się m.in. Mark Green, szef International Republican Institute, Fran Burwell, wiceprzewodnicząca Atlantic Council, czy Ted Bromund z Heritage Foundation.

Spotkania były poświęcone wymianie wzajemnych praktyk w zakresie funkcjonowania poszczególnych think tanków a także ustaleniu zasad przyszłej współpracy w istotnych tematach dotyczących wyzwań stojących przed Europą i USA a także przedsięwzięciom służącym zacieśnianiu transatlantyckich relacji. Jestem pewien, że dzięki tym spotkaniom uda się poprawić wymianę informacji między nami i podejmować wspólne przedsięwzięcia  – mówi Tomasz Poręba.

Szef New Direction spotkał się także z amerykańskimi kongresmenami, członkami Komisji Spraw Zagranicznych z ramienia Partii Republikańskiej – Trentem Franksem i Scottem Desjarlaisem. Podczas spotkań poruszono m.in. kwestię bezpieczeństwa w Europie Wschodniej.

Tomasz Poręba z kongresmenem S. DesJarlaisem

Tomasz Poręba z kongresmenem S. DesJarlaisem

 

Moi amerykańscy rozmówcy przyznali wprost, że reset w relacjach z Rosją to porażka Obamy i podkreślali konieczność współpracy z Polską i innymi państwami Europy Wschodniej. Ważnym tematem były również ostatnie wypowiedzi Donalda Trumpa na temat NATO i Rosji a także wizji kandydata Republikanów na temat relacji z państwami Europy Środkowej, w tym z Polską – mówi szef New Direction. Jednym z istotnych tematów była również dyskusja o polityce nowego polskiego rządu i podejmowanych przez niego działaniach.

– W moim przekonaniu obraz Polski w USA jest przedstawiany w sposób bardzo nieobiektywny i nierzetelny. Amerykańskie liberalne media, dziennikarze i eksperci atakują rząd PiS z pozycji ideologicznych a komentarze inspirowane są przez byłych ministrów PO i związane z nimi osoby jak Anne Applebaum. Widoczny jest też brak jakiejkolwiek pracy polskiej ambasady w Waszyngtonie na rzecz odkłamywania tego bardzo negatywnego obrazu rządu Prawa i Sprawiedliwości. Bez wątpienia musimy być w kolejnych miesiącach bardziej aktywni na terenie USA. W przyszłym miesiącu przygotowuję następną wizytę polityków PiS w Waszyngtonie, gdzie mam nadzieję dojdzie do kolejnych spotkań z wpływowymi amerykańskimi kongresmenami i senatorami – dodaje Poręba. 

20-05-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

europosel-tomasz-poreba-spotkal-sie-w-waszyngtonie00e4ar-z-szefami-najwiekszych-amerykanskich-think-tankow