REKLAMA

Europejskie Drzewo Roku. Ostatnie chwile, by zagłosować na rzeszowski bez czarny!

RZESZÓW. Kończy się głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2020 roku. Rzeszowski bez czarny, który reprezentuje w konkursie Polskę, może otrzymać wasze głosy do 29 lutego, do godziny 24:00.

bez czarny - mój portet z odległości kilkunastu metrów_1_1

Foto: UM Rzeszowa

Jeszcze tylko do soboty 29 lutego do godziny 24.00 na stronie www.treeoftheyear.org można oddać swój głos na Europejskie Drzewo Roku 2020. O ten prestiżowy tytuł walczy 16 drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych, w tym rzeszowski bez czarny.

Końcówka głosowania jest tajna i nie możemy już zobaczyć liczby głosów oddanych na poszczególne drzewa. Ostatni widoczny ranking drzew dawał naszemu kandydatowi 10. pozycję w plebiscycie z 11 460 głosami internautów. Zdecydowanie na prowadzeniu była sosna z Republiki Czeskiej (34 885 głosów). Wszystko może się jednak zmienić dzięki waszym głosom.

Rzeszowski bez czarny to unikatowy okaz przyrodniczy, który przyjął postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tego gatunku. Drzewo ma około dwieście lat, rośnie na skwerze między blokami przy ulicy Grodzisko 5. Rzeszowski bez ma około 6 metrów wysokości i 125 centymetry obwodu. Jest on prawdopodobnie pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich.

Mieszkańcy zachwycają się niezwykłą urodą bzu, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy bez kwitnie, cała korona pokryta jest białymi kwiatami – drzewo wygląda wtedy, jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania pokryte jest ono masą kiści czarnych jagód, które jesienią stanowią bogatą stołówkę dla ptaków.

– Udział w konkursie to nie tylko fajna zabawa. To także możliwość podziwiania i poznawania ciekawych drzew, a równocześnie okazja do promocji naszej europejskiej przyrody, historii i kultury. W tegorocznej edycji konkursu internaucie oddali już ponad 240 tysięcy głosów. Każdy nasz głos ma znaczenie i może jeszcze zmienić wyniki konkursu. Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w plebiscycie – zachęca Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku

Europejski Konkurs Drzewo Roku został zapoczątkowany 10 lat temu. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce organizatorem konkurs Drzewo Roku jest Klub Gaja.

Organizatorzy konkursu zwracają uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi.

 ZAGŁOSUJ NA POLSKIE DRZEWO na stronie: https://www.treeoftheyear.org/PL

Źródło: Klub Gaja / materiały prasowe

29-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

europejskie-drzewo-roku-ostatnie-chwile-by-zaglosowac-na-rzeszowski-bez-czarny-9463-00r2kc