REKLAMA

Europejskie Drzewo Roku – konkurs na półmetku. Głosuj na rzeszowski bez czarny!

RZESZÓW. Głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2020 roku jest już na półmetku. Rzeszowski bez czarny, który reprezentuje w konkursie Polskę zajmuje 10. miejsce. Wszystko może się jednak zmienić dzięki waszym głosom!

bez czarny - mój portet z odległości kilkunastu metrów_1_1Foto: UM Rzeszowa

Tylko do końca lutego na stronie www.treeoftheyear.org można zagłosować na Europejskie Drzewo Roku 2020 . W tej edycji o ten prestiżowy tytuł walczy 16 drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych.

Polskę reprezentuje niezwykły, 200-letni okaz bzu czarnego w Rzeszowie, zwycięzca organizowanego przez Klub Gaja konkursu Drzewo Roku 2019.  Nasz kandydat zdobył do tej pory ponad 10 tysięcy głosów internautów i zajmuje obecnie 10. miejsce w plebiscycie. Wszystko może się jednak zmienić dzięki waszym głosom.

Pierwsza połowa głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2020 już za nami. Polski kandydat do tego zaszczytnego tytułu to 200-letni Czarny Bez w Rzeszowie. Ten unikatowy okaz przyrodniczy przyjął postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tego gatunku. Rośnie na skwerze między blokami w samym sercu miasta.

W plebiscycie prowadzi czeska 350-letnia sosna, będąca pamiątką po wsi zalanej podczas budowy zapory, która zdobyła już ponad 31 tysięcy głosów. Ostatni tydzień głosowania(23-28 luty) jest tajny, co oznacza że na stronie konkursu nie będzie widoczna liczba głosów oddanych na poszczególne drzewa. Zwycięzcę poznamy już 17 marca podczas gali rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

–  Jedyne co mogę powiedzieć to…..głosujcie. To nie tylko zabawa. Ten konkurs jest możliwością uczestnictwa we wspólnocie europejskich miłośników i obrońców drzew. To także możliwość zagłosowania na nasze wielkie dziedzictwo przyrodnicze jakim są drzewa. Jeszcze jest czas. Warto go wykorzystać – zachęca  Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Europejski Konkurs Drzewo Roku został zapoczątkowany 10 lat temu. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce organizatorem konkurs Drzewo Roku  jest  Klub Gaja.

W ten sposób organizatorzy zwracają uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi.

 ZAGŁOSUJ NA POLSKIE DRZEWO na stronie: https://www.treeoftheyear.org/PL

Źródło: Klub Gaja / materiały prasowe

21-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

europejskie-drzewo-roku-konkurs-na-polmetku-glosuj-na-rzeszowski-bez-czarny-3367-00r2kc