REKLAMA

Europejski Stadion Kultury 2021 w Rzeszowie. Znamy program!

RZESZÓW / PODKARPACIE. W środę 12 maja na konferencji w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie ogłoszono program 11. edycji Europejskiego Stadionu Kultury. Koncert Główny odbędzie się 25 czerwca, po raz pierwszy w Parku Sybiraków. Gwiazdami tego wieczoru będą m.in. Roksana Węgiel, Sylwia Grzeszczak, Grubson, Margaret, czy Krzysztof Zalewski.

Przechwytywanie_181

Foto (2): Narodowe Centrum Kultury / Facebook

 

11. edycja festiwalu Wschód Kultury. – Europejski Stadion Kultury odbędzie się w dniach od 25 do 27 czerwca.

Europejski Stadion Kultury to dla Rzeszowa ogromne wydarzenie. Szczególny czas, gdzie okoliczności zewnętrzne, czyli pandemia nas stłumiły, mam nadzieję, dobiega końca. Ten festiwal moim zdaniem będzie pokazaniem zwycięstwa nad przeciwnościami, które nas tak ciężko ostatnio dotykały – mówił pełniący obowiązki prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak.

 

Jak zaznaczył Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej, w Rzeszowie odbędzie się łącznie 35 wydarzeń kulturalnych – 16 projektów, 7 koncertów, 10 warsztatów, 3 wystawy i 2 spektakle.

W tym roku nie zabraknie kulturalnych atrakcji z zakresu:

  • Teatru (premiera spektaklu Teatru Maska)
  • Tańca (spektakl taneczny „Deep Trip” Art Color Ballet)
  • Fotografii (wernisaż wystawy Marcina Walko „Na Wschód od Edenu”, Galeria Bezdomna w Nierzeczywistej, warsztaty i wystawa ESK na starych fotografiach)
  • Performance’u (Ciało futurystyczne – performance taneczny, ArtOut – instalacje artystyczno-muzyczne w przestrzeni miasta)
  • Sztuk wizualnych (Bojkowski Bieszczad głosem i obrazem malowany, koncert Wernyhory z wizualizacjami duetu Konda Kinoko i Adrija Fila, warsztaty graffiti, mural inspirowany rzeszowskim fotografem z okresu Galicji)
  • Muzyki (Art Celebration: classic edition, Funk Electro: Łąki Łan, Bartek Królik i Szałowy Piotrek, Silent Disco, giełda winyli)
  • Warsztatów (muzycznych, kreatywnych, fotografii tradycyjnej)
  • Spotkań (spotkania autorskie z Robertem Nowakowskim, binge-listening, czyli maraton audiobookowy, wykłady, panele dyskusyjne).

W programie znajdzie się też coś dla najmłodszych (na przykład w postaci strefy gier planszowych) i miłośników poznawania różnych kultur od kuchni (w Klubie Festiwalowym zaparkują food trucki).

 

Głównym punktem, jak co roku, będzie Koncert Główny, który odbędzie się 25 czerwca o godzinie 20:00. Miejscem koncertu będzie po raz pierwszy Park Sybiraków.

Przechwytywanie3_11

Wydarzenie to rozpocznie się od koncertu otwarcia Roksany Węgiel. Później wydarzenie uświetnią kolektywy złożone z polskich i zagranicznych artystów. Ich celem jest integracja Polski wschodniej i jej najbliższych krajów sąsiednich.

W kolektywach wystąpią: Sylwia Grzeszczak i Jamala (Ukraina), Grubson i Dakhabrakha (Ukraina), Margaret i Kalush (Ukraina) oraz Krzysztof Zalewski i Nizkiz (Białoruś).

Koncert Główny ma zwieńczyć muzyczne show – Marek Grechuta Anawa, w którego skład wchodzą: Voo Voo, Krzysztof Zalewski i Kasai.

 

Gigantycznie się cieszę, że spotkaliśmy się, że widzę prezydentów trzech partnerskich miast: Rzeszów, Lublin i Białystok. Cieszę się, że widzę menedżerów kultury, którzy przez kilka miesięcy bardzo ciężko pracowali, żeby festiwal się odbył – mówił Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Naprawdę, mamy to! Te kilka miesięcy i dzisiejsze spotkanie wskazuje, że warto było ciężko pracować, żeby artyści mogli się spotkać ze swoją publicznością, żebyśmy mogli osiągnąć zamierzony cel, by festiwal się odbył – podsumował Rafał Wiśniewski.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

Źródło: Nardowe Centrum Kultury / Facebook

Video: Europejski Stadion Kultury / Facebook

 

12-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)