REKLAMA

Europejski Stadion Kultury 2020 w Rzeszowie. Znamy program! (WIDEO)

|

Europejski Stadion Kultury 2020 w Rzeszowie. Znamy program! (WIDEO)

W poniedziałek 20 lipca na konferencji Narodowego Centrum Kultury ogłoszono program 10. edycji Europejskiego Stadionu Kultury. Wydarzenie odbędzie się w ostatni weekend wakacji – od 28 do 30 sierpnia.

ppp

Foto: Kacper Ciuba / na zdjęciu Koncert Główny ESK 2017

W poniedziałek na konferencji Narodowego Centrum Kultury, gdzie obecny był między innymi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, a dzięki połączeniu internetowemu również prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc i dyrektor Estrady Rzeszowskiej Marcin Dziedzic, ogłoszono program Europejskiego Stadionu Kultury 2020.

Jubileuszowa, 10. edycja zakończy w tym roku festiwal Wschód Kultury organizowany przez Rzeszów, Lublin i Białystok we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Jego celem jest współpraca kulturalna miast Polski wschodniej. Europejski Stadion Kultury to ponad 40 wydarzeń kulturalnych – 20 projektów, 15 różnego rodzaju warsztatów, 12 koncertów, 6 wystaw i 3 spektakle.

Dla fanów filmów w Muzeum Dobranocek odbędzie się ogólnopolski festiwal polskiej animacji The Best of O!PLA oraz wydarzenie silent cinema. – Na Europejskim Stadionie Kultury mieliśmy zawsze silent disco. W tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa zamieniamy silent disco na silent cinema. Będą nocne pokazy filmów w specjalnej przygotowanej strefie na wolnym powietrzu ze słuchawkami – powiedział dyrektor Estrady Rzeszowskiej Marcin Dziedzic.

Jeżeli chodzi o teatr, zobaczymy spektakle zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Zorganizowane zostaną wystawy okołoteatralne, między innymi Mały Teatr Sensoryczny. Odbędzie się także premiera “Alicji w Krainie Czarów” Teatru Maska w Rzeszowie, specjalnie przygotowana na Europejski Stadion Kultury.

Miłośnicy fotografii obejrzą różnego rodzaju wystawy, a jedną z nich stworzą sami. Podczas ESK w Galerii Nierzeczywistej zostanie zorganizowana tak zwana galeria bezdomna, czyli spontaniczna galeria, której współtwórcą będzie mógł zostać każdy chętny. W udostępnionej przestrzeni Galerii Nierzeczywistej mieszkańcy zamieszczą swoje fotografie, które utworzą kolektywną wystawę. Kolejnym wydarzeniem związanym z fotografią będzie galeria fotografii “Pandomia”, ukazująca mieszkańców Rzeszowa z kwietnia i maja, z momentu przymusowej izolacji spowodowanej koronawirusem. Jej autorem jest Przemysław Wiśniewski.

Zorganizowana zostanie też wystawa “Biały Słoń – Pop-Iwan w śniegu i lodzie” oraz wystawa fotografii ze spektaklu “Alicja w Krainie Czarów” Teatru Lalek z Grodna, z Białorusi, który zaprezentuje także wystawę rekwizytów z tego spektaklu.

Przygotowano również wiele innych atrakcji z takich dziedzin, jak taniec, sztuki wizualne, czy performance:

Foto: Narodowe Centrum Kultury / Facebook

 

Koncerty

Nie zabraknie także koncertów. Odbędzie się między innymi ósma edycja Art Celebration. Będzie to koncert jazzowy przybliżający powieść Leopolda Tyrmanda pod tytułem “Zły” i uświetniony pokazami laserów Jakuba Hadera.

Zorganizowany zostanie koncert zespołów Dym i Czarny Bez z nagradzanym mappingiem Makaruka. – Będzie to połączenie zupełnie dwóch innych światów. Oba zespoły nawiązują do kultury pradawnych Słowian, natomiast mapping to współczesny środek przekazu, przygotowany przez Dariusza Makaruka, który w 2019 roku zdobył pierwszą nagrodę w chińskim mieście Shenzhen za najlepsze widowisko multimedialne, które zostało jednocześnie wyświetlone na 40 drapaczach chmur – opisywał wydarzenie dyrektor Estrady Rzeszowskiej.

W klubie festiwalowym zagrają również: Baasch, Bokka, The Freeborn Brothers i Monika Kowalczyk oraz duet Karaś/Rogucki.

 

Koncert Główny

Głównym wydarzeniem Europejskiego Stadionu Kultury 2020 będzie jak co roku Koncert Główny, który tym razem odbędzie się w Hali Podpromie. Na żywo weźmie w nim udział 1300 widzów. Dla pozostałych zostaną udostępnione transmisje online i transmisja telewizyjna w TVP 2. – Będziemy organizować telebimy w różnych miejscach Rzeszowa, tak żeby mogli oglądać ci, którzy nie zmieszczą się na sali – zapowiadał w trakcie konferencji prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Koncert Główny rozpocznie się od występu Krzysztofa Cugowskiego z Filharmonią Podkarpacką im. A. Malawskiego. Później wydarzenie uświetnią kolektywy złożone z polskich i zagranicznych artystów. Ich celem jest integracja Polski wschodniej i jej najbliższych krajów sąsiednich.

W kolektywach wystąpią: Ania Dąbrowska i Sirusho (Armenia), Sorry Boys i Nino Katamadze (Gruzja), Mioush i GO A (Ukraina) oraz Katarzyna Nosowska i PVNCH (Ukraina).

Przechwytywanie_195

Foto: Narodowe Centrum Kultury / Facebook

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak uczestnictwo w nich będzie ograniczone rygorami sanitarnymi.

Tekst: Kacper Ciuba

20-07-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

europejski-stadion-kultury-2020-w-rzeszowie-znamy-program-wideo-3631-00r2kc