REKLAMA

Episkopat apeluje o zwiększenie liczby mszy

POLSKA, PODKARPACIE. Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, która obradowała online 17 grudnia br. roku, apeluje, żeby w kościołach, w których jest to możliwe zwiększyć liczbę mszy odprawianych 25 grudnia oraz 1 i 6 stycznia. Do apelu dołącza się metropolita przemyski abp Adam Szal.

priest-3621040_1280

Foto: pixabay.com

Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów udzieliła zgody biskupom diecezjalnym na zezwalanie swoim prezbiterom na celebrowanie czterech mszy świętych 25 grudnia oraz 1 i 6 stycznia.

Rada Stała apeluje, by w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych mszy św. w wyżej wymienionych dniach. Pozwoliłoby to uczestniczyć w Eucharystii większej liczbie wiernych w tych wyjątkowo ważnych dla katolików świętach – czytamy w komunikacie.

Ponadto biskupi Rady Stałej odnieśli się także do propozycji zwiększenia ilości niedziel handlowych z racji pandemii. – Niech niedziela pozostanie czasem umocnienia, niekiedy nadwątlonych całotygodniową pracą, więzi rodzinnych i społecznych; niech będzie przestrzenią emocjonalnego wyciszenia i wzmacniania wartości duchowych w każdym z nas – napisano w oświadczeniu.

Będzie więcej mszy w archidiecezji przemyskiej

Na apel w sprawie zwiększenia ilości mszy swiętych 25 grudnia oraz 1 i 6 stycznia odpowiedział metropolita przemyski, abp Adam Szal, o czym diecezja przemyska poinformowała 19 grudnia.

Metropolita przemyski, abp Adam Szal, mając na uwadze obostrzenia wynikające z panującej pandemii oraz pragnąc umożliwić jak największej liczbie wiernych uczestnictwo w świątecznych uroczystościach, w nawiązaniu do Dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 16 grudnia 2020 roku, udziela pozwolenia prezbiterom przebywającym na terenie archidiecezji przemyskiej na celebrowanie czterech mszy św. w dniu Narodzenia Pańskiego, w dniu Świętej Bożej Rodzicielki Maryi oraz w dniu Objawienia Pańskiego – czytamy na stronie internetowej archidiecezji przemyskiej.

Metropolita przemyski zachęca, aby tam, gdzie jest to możliwe, zwiększyć ilość Mszy św. w wyżej wymienione dni, zachowując normy i przepisy liturgiczne, dotyczące w szczególności mszy św. koncelebrowanej (KPK kan. 951 oraz SAP stat. 343-344). Przywilej ten jest ważny tylko na tegoroczny Okres Narodzenia Pańskiego i wynika z uwarunkowań wynikających z panującej na świecie pandemii – podano w komunikacie archidiecezji.

Źródło: episkopat.pl, przemyska.pl

20-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

episkopat-apeluje-o-zwiekszenie-liczby-mszy-2556-00r2kc