REKLAMA

Elektryczne taksówki na ulicach Rzeszowa. Będzie taniej i ekologicznie

RZESZÓW. Jedna z rzeszowskich sieci taksówek chce wprowadzić elektryczne samochody na których zyskają wszyscy. Pojazdy na prąd mają być oszczędniejsze i ekologiczniejsze. Pomysł popierają władze miasta, które obiecały pomoc w zdobyciu pieniędzy.

TAKSOWKI1

Elektryczne taksówki to zupełna nowość w Rzeszowie. Jedna z sieci rozważa zakup samochodów, które są znacznie tańsze w użytkowaniu. Jeśli pomysł udało by się zrealizować skorzystali by na tym nie tylko taksówkarze, ale także mieszkańcy stolicy Podkarpacia.

Elektryczne taksówki nie zanieczyszczają środowiska, a przejechanie nimi kilometra kosztuje kierowce niecałe 0,10 groszy. – Takie dane znacząco do nas przemawiają, jednak zakup takiego samochodu kosztuje około 120 tys zł. Chcielibyśmy kupić około 140. pojazdów i szukamy jakiegoś programu unijnego który mógłby to sfinansować. W ramach takich programów można uzyskać nawet 85 procentowe dofinansowanie. Resztę pieniędzy do zakupu taksówek musieliby dołożyć do tego taksówkarze, którzy są zrzeszeni w naszym stowarzyszeniu. Jedynym minusem tego pomysłu jest to, że taksówkarz który chciałby skorzystać z takiej możliwości musiałby posiadać co najmniej dwa takie pojazdy ponieważ na naładowanym akumulatorze samochód jest w stanie przejechać około 150. km – mówi Bogusław Chmielowski, Prezes Zrzeszenia Transportu Publicznego w Rzeszowie.

Pomysł podoba się taksówkarzom, którzy zrzeszeni są w stowarzyszeniu. Jest ich w sumie około 140. osób. Ludzie są za tym pomysłem. Nie stać ich jednak na sfinansowanie takie zakupu z własnej kieszeni, dlatego też wynajęliśmy firmę która na bieżąco monitoruje ogłaszane programy unijne i w razie pojawienia się takie odpowiedniego dla nas zgłosi się do nas. Będziemy wtedy zabiegać o jak największe dofinansowanie w tej sprawie – wyjaśnia Chmielowski.

Pomysł elektrycznych taksówek przypadł do gustu nie tylko taksówkarzom ale także władzom miasta. Prezydent Rzeszowa jest jak najbardziej za naszym pomysłem. Podoba mu się innowacja i ekologia także mamy zapewnienie, że będzie nas w tym temacie wspierać – opowiada Prezes Zrzeszenia Transportu Publicznego w Rzeszowie. – Prezydent bardzo pozytywnie przyjął pomysł taksówkarzy. Będzie szukać programu unijnego który sfinansowałby budowę stacji do ładowania akumulatorów dla takich pojazdów. Chcemy aby w mieście było ekologiczniej – mówi Katarzyna Pawlak z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie.

To nie jedyny innowacyjny pomysł rzeszowskich taksówkarzy. Właśnie rozpoczęli oni testowanie samochodów hybrydowych. W ciągu najbliższych dni okaże się czy obecne pojazdy zostaną na nie wymienione.

 

TAKSOWKI2

20-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

elektryczne-taksowki-na-ulicach-rzeszowa-bedzie-taniej-i-ekologicznie