REKLAMA

Ekologiczne projekty w Rzeszowie: mural, trzmielowisko i ławka solarna

RZESZÓW / PODKARPACIE. W Rzeszowie namalowany zostanie ekologiczny, antysmogowy mural, który ozdobi jedną ze ścian Szkoły Podstawowej nr 11 w Rzeszowie, w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem powstanie trzmielowisko, a przy al. Cieplińskiego zamontowana zostanie z kolei solarna ławka.

trzmielowisko-projekt wiz-03

Foto: Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie

W ramach zeszłorocznej edycji programu Rzeszów Startup Urban Akcelerator (RSUA) realizowanego przez Urban Lab Rzeszów mieszkańcy mogli zgłosić swoje pomysły na mikroinnowacje w obszarze poprawy jakości życia w mieście w trzech dziedzinach.

Pierwsza z dziedzin to nowoczesna i przyjazna przestrzeń miejska, druga to rozwiązania ułatwiające poruszanie się po mieście, a trzecia to zieleń w mieście – mówi Kamil Czyż, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa.

 

Rzeszowianie zgłosili 16 projektów, spośród których do realizacji zostały wybrane trzy.

Pierwszy z nich to mural ekologiczny, który powstanie na jednej ze ścian Szkoły Podstawowej nr 11, mieszczącej się przy ul. Podwisłocze na rzeszowskim Nowym Mieście.

Będzie to mural wykonany farbami fotokatalicznymi, czyli pochłaniającymi zanieczyszczenia, neutralizującymi je. Tego typu murale znajdują się w wielu miastach Europy, m.in. w Londynie, Madrycie, Rzymie. W Polsce są na razie dwa: w Warszawie i Bielsku-Białej. W powstanie naszego rzeszowskiego muralu ekologicznego zaangażują się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11, które będą tworzyły projekty. Następnie te projekty zostaną zaprezentowane mieszkańcom, którzy głosując wybiorą ten, który powstanie na szkolnej ścianie – tłumaczy Kamil Czyż.

 

Drugim z mikroprojektów, który w tym roku będzie realizowany w Rzeszowie będzie ławka solarna.

Zostanie ona zamontowana w Parku Jedności Polonii z Macierzą (przy al. Cieplińskiego).

Ławeczka będzie wyposażona w ekologiczne źródło zasilania – panele fotowoltaiczne, układ elektroniczny oraz akcesoria, które umożliwią ładowanie urządzeń elektronicznych – portu USB oraz odbiór internetu. Ławeczka zostanie wykonana ze stali ocynkowanej, pomalowanej na kolor antracytowy, natomiast siedzisko i oparcie będzie z drewna – informuje Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

 

Trzeci z wybranych projektów to trzmielowisko

Stworzone zostaje miejsce, w Parku Kultury i Wypoczynku nad Wisłokiem, w którym będziemy chcieli, aby zamieszkały trzmiele. Te owady wykonują bardzo ważną pracę dla przyrody – zapylają ponad 500 gatunków roślin, o wiele więcej niż np. pszczoły – mówi Wąsowicz-Duch.

Trzmielowisko powstanie w sąsiedztwie wiszącej kładki, która łączy nadrzeczne Bulwary z os. Nowe Miasto. Projekt zajmie teren o powierzchni 100 m kw. Na tym terenie powstanie pryzma, która będzie wykonana m.in. z gałęzi, słomy, liści, przysypana ziemią i obsadzona roślinami kwitnącymi. W niej swoje siedliska mają znaleźć trzmiele.

Rodziny trzmieli początkowo będą znajdować się w specjalnych drewnianych skrzyneczkach, a następnie powinny zasiedlić pryzmę. Całość terenu będzie otoczona żywopłotem z berberysu. Na terenie trzmielowiska zostaną posadzone drzewa, będzie też wiele roślin kwitnących.

 

Wartość każdego z trzech realizowanych ekologicznych mikroprojektów nie przekroczy 30 tys. zł.

W związku z dużym zainteresowaniem, jakim projekt akceleracji cieszył się w 2020 roku, podjęto decyzję o jego kontynuacji i 13 kwietnia rozpoczął się nabór do kolejnej edycji. Tym razem akcja nazywa się „Rzeszów to MY”. Nabór potrwa do 17 maja br. Szczegóły dostępne będą na stronie internetowej urbanlab.erzeszow.pl.

 

Źródło: UM Rzeszowa

14-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

ekologiczne-projekty-w-rzeszowie-mural-trzmielowisko-i-lawka-solarna-9707-00r2kc