REKLAMA

Dzieszko o CWK: termin zakończenia budowy przesunięty na 2017 r.?

RZESZÓW. Podkarpackiej Prawicy nie mogło zabraknąć na sesji sejmiku województwa.

Jak co miesiąc przed sesją, Ireneusz Dzieszko zwołał briefing prasowy ws. budowy Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce. Przygotował dokumentację, którą przekazał wszystkim radnym. Zaczął od Jerzego Cyprysia z PiS:

DZIESZKO CYPRYS
Oto pełna treść oświadczenia:

“Samorząd województwa prowadzi “pomnikową” inwestycję – Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Jasionce. Od wielu miesięcy punktem każdego posiedzenia sejmiku jest informacja o stanie budowy CWK. Nie budzi to już większego zainteresowania ani kontrowersji. Chyba niesłusznie.

Marszałek Władysław Ortyl notorycznie zapewnia, iż z CWK wszystko jest w porządku. Twierdzi, że inwestycja zostanie planowo zakończona w połowie grudnia. Proponujemy, by Państwo Radni sprawdzili dokładniej, czy nie są w tej sprawie wprowadzani w błąd.

W korespondencji między władzami województwa, Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego a wykonawcą mówi się o terminie zakończenia tej inwestycji w drugiej połowie 2017 roku.

Władysław Ortyl opowiadając na kolejnych posiedzeniach Sejmiku o CWK mówi, że wszystko jest OK, enigmatycznie wspominając tylko o “roszczeniach terminowych”. Co się za tym kryje? Otóż jest to kilkanaście powiadomień o wydłużeniu czasu na ukończenie budowy z których pierwszy został złożony 5 maja 2014 roku. Przesunięcia terminów mają charakter ciągły, a ostatnie powiadomienie z 5 marca br. zakreśla termin zakończenia całości robót na 25 sierpnia 2017 roku.

Konsekwencje są znane. Województwo utraci kilkadziesiąt milionów dotacji. Odpowiedzialność polityczna spadnie na wszystkich radnych. Dlatego może lepiej byłoby, gdyby Państwo Radni zainteresowali się tym już dziś. Od kilku miesięcy podejmujemy wysiłki zmierzające do zwiększenia transparentności spraw związanych z CWK. Jednak zarówno marszałek Władysław Ortyl jak i Zarząd RARR utrudniają dostęp do dokumentów w trybie informacji publicznej, do tego stopnia, że do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego złożone zostały już dwie skargi, a kolejne są w przygotowaniu.

W tej sprawie duże znaczenie odgrywa czas. Być może należałoby rozważyć powołanie komisji do zbadania sprawy lub stałego monitorowania sytuacji, może wystarczy dokładniejsze przepytanie Marszałka podczas sesji, może nawet dziś, a może potrzebna jest sesja nadzwyczajna. W tych dniach głośnym echem odbiło się wydanie prawomocnych wyroków w sprawie Mieleckiej Agencji Rozwoju Regionalnego – skazano kilkunastu pracowników na czele z prezesem i wiceprezesem. Oby tym samym nie zakończyła się sprawa CWK”.

Radni przyznali, że sprawie należy się bliżej przyjrzeć.

27-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)