REKLAMA

Dzień otwarty Pracowni Konserwatorskich w Muzeum-Zamku w Łańcucie!

Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza na Dzień otwarty Pracowni Konserwatorskich. Każdy, kto zakupi bilet w cenie 1 zł, będzie mógł zwiedzić pracownie znajdujące się w budynku muzealnych Stajni (ul. 3-go Maja 14, wejście od dziedzińca).

castle-3860593_960_720

Foto: pixabay.com

Odliczamy czas do wyjątkowego wydarzenia w Muzeum-Zamku w Łańcucie. Takie dni zdarzają się raz na wiele, wiele lat J Już 6 grudnia nasza Pracownia Konserwatorska otwiera swoje wnętrza dla turystów. Nie zabraknie również praktycznych warsztatów dla dzieci i młodzieży oraz wykładu dla dorosłych – informuje Joanna Garbulińska-Charchut, Specjalista ds. marketingu i komunikacji w Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Zwiedzający zapoznają się z tajnikami pracy w pracowni tapicerskiej i konserwacji mebli. Obejrzą poszczególne etapy tapicerowania oraz poznają różne przykłady i zagadnienia związane z meblami. Turyści będą mieli możliwość zobaczenia nad czym aktualnie pracują muzealni konserwatorzy.

Pracownię tapicerską i stolarską można zwiedzać od 9:00 do 16:00. Bilety do kupienia na miejscu, nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja.

Ponadto organizatorzy przygotowali limitowane warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz wykład dla dorosłych:

9:00 – Warsztaty dla dzieci

  • Poznanie tajników pracy konserwatora, dlaczego nie wolno dotykać obiektów, pokazanie obrazu w UV,
  • Zadanie dla uczestników – sklejanie rozbitej „wazy”. Dzieci dostają rękawiczki, pędzelki, farby. Wizerunek wazy wydrukowany na piance i pociętą dostają w formie puzzli. Zadaniem będzie odtworzenie wizerunku wazy. Kilka kawałków „puzzli” będzie białych – aby dzieci odtworzyły wzorek.

12:30 – Warsztaty dla młodzieży

  • Tajniki praca konserwatora w Muzeum, dlaczego nie wolno dotykać obiektów, pokazanie obrazu w UV, pokazanie złocenia, pokazanie kilku przykładów reperacji obrazu, pokaz materiałów używanych do konserwacji
  • Zadanie – konserwacja obrazu. Młodzież dostaje rękawiczki, klej i inne materiały. Wizerunek Sofonisby wydrukowany na płótnie i pocięty w formie puzzli. Na pociętych fragmentach są różne rodzaje uszkodzeń: dziury, zarysowania, brak farby. Zadaniem uczestników będzie próba naprawy uszkodzeń. Młodzież może zabrać kawałki uszkodzonego płótna ze sobą – będą to fragmenty, które udało im się naprawić.

16:00 – Wykład dla dorosłych – „Jak opiekować się wartościowymi obiektami w domu / domowa profilaktyka konserwatorska”

  • Wprowadzenie:Tajniki konserwacji – na czym polega praca konserwatora, dlaczego nie wolno dotykać obiektów, pokazanie obrazu w UV,
  • Prezentacja ze zdjęciami. Uczestnicy dowiedzą się, jak opiekować się rzeczami wartościowymi z podziałem na materiały: papier dokumenty, listy, oleodruki tkanina np. ubrania, skóra np. stare zegarki, płótno np. obrazy, drewno np. meble, metal np. srebrne sztućce, rzeźby w kapliczkach.

Na wykłady obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Można jej dokonać mailowo: rezerwacje@zamek-lancut.pl, bądź telefonicznie: 17 225 20 08, w. 124, cena: 1zł na osobę.

Źródło: materiały nadesłane

14-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

dzien-otwarty-pracowni-konserwatorskich-w-muzeum-zamku-w-lancucie-2081-00r2kc