REKLAMA

Dzień Europy w Rzeszowie. Fijołek i Łukacijewska kroili tort w barwach flagi UE (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Kandydat na prezydenta Rzeszowa Konrad Fijołek razem ze swoją żoną oraz synem, a także w towarzystwie m.in. europosłanki Elżbiety Łukacijewskiej, działaczy PO, Lewicy i Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni, świętował na rzeszowskim Rynku Dzień Europy. Był tort, flagi Polski i Unii Europejskiej, śpiewano “Odę do radości”, a dzieci mogły wziąć udział w konkursie wiedzy o UE.

BGP210509KFt-08
Foto (6): biuro prasowe Konrada Fijołka

 

Dzień Europy jest obchodzony 9 maja, czyli w rocznicę podpisania historycznej Deklaracji Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 roku Robert Schuman (ówczesny francuski minister spraw zagranicznych) zaproponował utworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali.

Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek dzisiejszej Unii Europejskiej.

 

Konrad Fijołek: Rzeszów wypiękniał dzięki Unii Europejskiej

184060841_1757541224450490_6625098016558569754_n

Rzeszów to piękne miasto. Rzeszów to miasto, które tętni pozytywną energią i dzisiejszy dzień – Dzień Unii Europejskiej jest doskonałą okazją do tego, aby pokazać, że Rzeszów tętni pozytywną energią – mówił Konrad Fijołek.

Kandydat na prezydenta Rzeszowa, witając zebranych na rzeszowskim Rynku, podkreślał, że w Rzeszowie nie może być miejsca na mowę nienawiści i złość wobec drugiego człowieka. Dodał również, że miasto mogło się rozwijać dzięki członkostwu w Unii Europejskiej.

To miasto otwarte na innych i od zawsze znane z tolerancji. Dzień Unii Europejskiej jest dniem szczególnym. Dzięki temu, że Polska, że Rzeszów znalazły się w Unii Europejskiej, nasze miasto tak wypiękniało. Niemalże każda inwestycja, każda droga, po której chodzimy w tym mieście ma jakiś związek z tym, że jesteśmy w Unii Europejskiej. Dzięki Unii Europejskiej mamy tu nie tylko środki finansowe, ale przede wszystkim ten przekaz, że jesteśmy jedną europejską rodziną. I nawet Rzeszów, leżący niemalże na brzegu tejże Unii Europejskiej ma pełne prawo do tego, aby Dzień Europy świętować – zaznaczył kandydat na prezydenta Rzeszowa.

 

Elżbieta Łukacijewska: Unia Europejska to wartości

184285416_1757541407783805_8204921562804129438_n

Razem z Konradem Fijołkiem Dzień Eurpy świętowała w Rzeszowie europosłanka Elżbieta Łukacijewska, która przypomniała o przesunięciu wyborów z 9 maja na 13 czerwca, twierdząc, że już w tę niedzielę Rzeszów mógł świętować demokrację, a zmiana terminu wyborów była bezzasadna. Europosłanka stwierdziła też, że Rzeszów nie powinien dłużej pozostawać bez gospodarza.

Święto Europy to radość! My jesteśmy Polakami, jesteśmy  Europejczykami. Europa to wolności, to prawa człowieka, to szacunek dla drugiego człowieka, to szanse, możliwości, wyzwania. To wartości. I obyśmy nigdy ich nie stracili. Unia Europejska, to również demokracja i dzisiaj mogliśmy, świętując Dzień Europy, świętować również demokrację, gdyby się odbyły wybory na prezydenta Rzeszowa. Nie było żadnego powodu, aby je przesuwać. Powróciły dzieci do szkoły, otwarto hotele. To była wyłącznie decyzja polityczna. Rzeszów zasługuje na to, żeby jak najszybciej wybrać prezydenta i mam nadzieję, że pan premier Morawiecki drugi raz tych wyborów nie przesunie, że będzie kierował się potrzebami Rzeszowa – mówiła Elżbieta Łukacijewska.

 

Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem “Ody do radości” oraz krojeniem tortu w kształcie flagi Unii Europejskiej. Dla dzieci organizatorzy wydarzenia przygotowali natomiast konkurs wiedzy o Unii Europejskiej.

BGP210509KFt-01

BGP210509KFt-12

BGP210509KFt-11

 

 

Tekst: Kacper Ciuba

Źródło: Biuro prasowe Konrada Fijołka

 

09-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)