REKLAMA

W pierwszym półroczu na Podkarpaciu ZUS wypłacił 2 mln zł WIĘCEJ niż w 2020 r.

PODKARPACIE. W pierwszym półroczu br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił na Podkarpaciu 1111 jednorazowych odszkodowań na łączną kwotę 7,1 mln zł (w analogicznym okresie w 2020 roku: 865 odszkodowań – 5,1 mln zł). W okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. kwota jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej wynosi 1033 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu (pozostałe kwoty znaleźć można na www.zus.pl).
IMG_0142_3
Jednorazowe odszkodowanie  z tytułu wypadku przy pracy przysługuje ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy  doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.

W celu uzyskania odszkodowania, należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kompletny  wniosek. Powinien on zawierać :

– wniosek o jednorazowe odszkodowanie,
– protokół powypadkowy wraz z dokumentacją, sporządzony i zatwierdzony przez zakład pracy,
– wypełniony przez lekarza druk OL-9, zawierający adnotację ,że leczenie i rehabilitacja zostały zakończone. 

Przypominam, że od 1 stycznia 2020 obowiązuje nowy wzór protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Pomimo upływu prawie dwóch lat od zmiany przepisów w tym zakresie, do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nadal wpływa dużo wniosków o odszkodowanie do których załącznikiem jest protokół sporządzony na starym wzorze. Powoduje to konieczność przeprowadzania postępowania wyjaśniającego oraz przedłużenie terminu na załatwienie sprawy a tym samym wypłatę świadczeń. Należy podkreślić, że jeżeli ulegliśmy wypadkowi przy pracy po 1 stycznia 2020 r. – protokół ma być sporządzony na nowym wzorze.

DYŻUR EKSPERTA ZUS

  • O czym należy pamiętać przy sporządzaniu i dokumentowaniu wypadku przy pracy?
  • Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS? Jak sporządzić protokół powypadkowy?
  • Na co zwrócić szczególną uwagę?

Na te i inne pytania dot. świadczeń z wypadków przy pracy i niezbędnej dokumentacji odpowiadać będą eksperci rzeszowskiego ZUS podczas dyżuru – we środę (24.11) w godz. 10-11:30 pod nr tel. 17 858 61 85

Wojciech Dyląg
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
w województwie podkarpackim


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dr Zbigniew Hałat: $zepionka czy terapia genowa? Co czeka kolejne pokolenia?

tvPolska

24-11-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

dyzur-zus-wypadki-przy-pracy-juz-dzisiaj-od-100-6313