REKLAMA

Dyskusja marszałka ze starostami. “Szpitale ciągle notują duże straty”

RZESZÓW / PODKARPACIE. Podczas obrad Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego starostowie dyskutowali o ochronie zdrowia. Gościem spotkania był marszałek Władysław Ortyl oraz członek zarządu Stanisław Kruczek

Spotkanie rozpoczął starosta rzeszowski, Józef Jodłowski. Następnie głos zabrał starosta mielecki Zbigniew Tymuła. Późniejsze rozmowy dotyczyły już głównie służby zdrowia i tego, w jaki sposób usprawnić działanie wszystkich podkarpackich placówek zdrowotnych.

To nasz wielki problem, bo szpitale ciągle notują duże straty – mówił Władysław Ortyl. Rozpoczęliśmy proces łączenia szpitali w Przemyślu. Chcemy podobny proces przeprowadzić z naszymi szpitalami psychiatrycznymi w Jarosławiu i w Żurawicy. W Rzeszowie zamierzamy połączyć Podkarpackie Centrum Chorób Płuc ze szpitalem miejskim. Oba te szpitale mają bardzo dobre wyposażenie, które nie jest wykorzystywane w 100, czy nawet 80 procentach. W Przemyślu jest podobna sytuacja – w obu funkcjonują chirurgie i obie pracują na 40 proc. możliwości – dodał marszałek.

Prowadzimy także rozmowy aby nasze wojewódzkie szpitale kliniczne mogły korzystać ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko. Dzięki temu więcej pieniędzy na pozostałe szpitale moglibyśmy przeznaczyć z RPO – skwitował marszałek Władysław Ortyl.

Głównym problemem szpitali powiatowych jest brak odpowiednich środków, o czym dyskutowano przez większość obrad. Rozmowy dotyczyły również planów utworzenia ortofotomapy dla Podkarpacia, braku pieniędzy na nieodpłatną pomoc prawną oraz na temat projektów realizowanych przez Społeczną Podkarpacką Akademię Najlepszych Praktyk i działań planowanych na rok 2016 r.

11-01-2016

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)