RZESZÓW / PODKARPACIE. W najbliższy wtorek 10 marca 2015 r. w Wyższej Szkoły Prawa i Administracji odbędzie się kolejne ogólnouczelniane dyktando dla studentów. Dyktando, jak co roku organizowane jest z okazji ustanowionego przez UNESCO Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
Do udziału zachęcamy wszystkich studentów WSPiA, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę z ortografii i interpunkcji.
Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest, co roku 21 lutego. – Ze względu na przerwę międzysemestralną, która w tym roku trwała praktycznie do końca lutego musieliśmy przesunąć termin dyktanda. Ponieważ jednak sprawdzian z ortografii i interpunkcji organizujemy już od kilku lat, nie chcieliśmy rezygnować z tego pomysłu. Postanowiliśmy więc zorganizować dyktando na początku marca i sprawdzić wiedzę naszych studentów z zakresu znajomości języka polskiego. Pamiętajmy, że Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma pomagać w ochronie różnorodności językowej, jako dziedzictwa kulturowego. O język ojczysty powinniśmy jednak dbać, na co dzień, a nie tylko jeden dzień w roku – mówi prof. Krzysztof Eckhardt, dziekan rzeszowskiego wydziału WSPiA.
Dyktando uczelniane WSPiA odbędzie się we wtorek 10 marca 2015 r. o godzinie 13:00 w Sali 118 A (na pierwszym piętrze w budynku A). Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody. Tekst dyktanda, z którym zmierzą się studenci, przygotowany zostanie przez polonistkę mgr Lidię Kwolek, która współpracuje z WSPiA. Będzie to doskonały sposób przypomnienia zasad i sprawdzenia swojej wiedzy z ortografii i interpunkcji.
Dyktando uczelniane WSPiA organizowane jest przez uczelnię od 2012 r. W każdej poprzedniej edycji uczestniczyło po prawie 200 studentów i pracowników uczelni. Zmierzyli się m.in. z tekstem pt. “Z rozmyślań o prozie współczesnej” oraz „Utyskiwania sfrustrowanego zwisowca”.
Dzień Języka
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 roku podczas demonstracji zginęło tam pięciu studentów. Domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej, jako dziedzictwa kulturowego.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.