REKLAMA

Dworczyk: Możliwe będzie 3,4 mln szczepień miesięcznie (WIDEO)

|

Dworczyk: Możliwe będzie 3,4 mln szczepień miesięcznie (WIDEO)

POLSKA. – Możliwe będzie 3,4 miliona szczepień miesięcznie – zapewniał w trakcie sobotniej konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów szef KPRM Michał Dworczyk. Do Narodowego Programu Szczepień zgłosiło się 8 319 zespołów realizujących szczepienia. Celem rządu jest punkt szczepień w każdej gminie.

EpCTdHGXYAAru1B

Foto: Adam Guz / KPRM

Dzisiaj upłynął termin zgłaszania uwag, propozycji i wniosków zmian do projektu Narodowego Programu Szczepień, który zaproponowaliśmy w zeszłym tygodniu. W trakcie konsultacji wpłynęły 2273 zgłoszenia. To pokazuje, jak ważna jest to sprawa – mówił w sobotę podczas konferencji w KPRM minister Dworczyk.

Szef KPRM wymienił, jakie uwagi, propozycje i wnioski zmian do projektu Narodowego Programu Szczepień wpływały do rządu od poprzedniego tygodnia, kiedy zapowiedziano program. Najwięcej uwag dotyczyło bezpieczeństwa szczepionki i testów klinicznych. Następna duża grupa pytań dotyczyła rejestrów szczepionych i kodów QR. Trzecia grupa była związana z uwagami i pytaniami w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych i odszkodowań. Czwarta z dużych grup, to zaangażowanie jednostek samorządu terytorialnego w cały proces.

W ramach konsultacji programu oprócz zgłoszeń e-mailowych oraz telefonicznych odbyły się spotykania z organizacjami eksperckimi, takimi jak: Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, czy Naczelna Rada Aptekarska (Pełna lista TUTAJ).

 

 

O północy minął termin zgłoszeń podmiotów leczniczych do Narodowego Programu Szczepień-wpłynęło 8319 zgłoszeń. Analizujemy teraz wszystkie zgłoszenia i sprawdzamy, na ile równomiernie pokrywają Polskę. Nasz cel to punkt szczepień w każdej gminie – zapowiedział Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera dodał, że 15 lub 16 grudnia przedstawiona zostanie mapa podmiotów prowadzących szczepienia, w które zaangażowanych będzie 508 szpitali węzłowych. W nich wykorzystywana będzie szczepionka Pfizera. W tych dniach wystartuje także dedykowana infolinia i dedykowana szczepieniom strona internetowa.

Zgodnie z deklaracjami, które wpłynęły możliwe będzie 3,4 mln szczepień miesięcznie. – To nie jest żadna gwarancja, to jest zakładana wydajność systemu na podstawie zgłoszeń – zakomunikował Dworczyk.

 

Niedzielski: Pierwszy zaszczepiony zostanie personel medyczny

EpCWB9sW8AEBuUd

Foto: Adam Guz / KPRM

Jak mówił podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski, szczepienia nie rozpoczną się w zespołach realizujących szczepienia, tylko w szpitalach.

Etapem 0 jest zaszczepienie medyków, personelu medycznego i wszystkich osób personelu administracyjnego i pomocniczego, który jest zatrudniony w szpitalach i przychodniach. Personel będzie zaszczepiony w szpitalach, które zostały podzielone na 3 grupy. Najważniejsze są szpitale węzłowe – jest ich 508. Mają za zadanie przyjmować zgłoszenia od podmiotów leczniczych i aptek, które będą chciały zaszczepić personel – podał szef resortu zdrowia.

Do 16 grudnia szpitale węzłowe, inne szpitale i placówki lecznicze mają obowiązek zgłosić osoby, które będą podlegały szczepieniu i są tam zatrudnione. – Po uzyskaniu wszystkich zgłoszeń w przyszłym tygodniu będziemy chcieli wystawić skierowania – mówił minister zdrowia.

Naszym interesem jest, żeby ten program został zrealizowany jak najszybciej i jak najskuteczniej. Chciałem również podziękować całemu zespołowi, który intensywnie przez ostatni czas pracuje i przygotowuje całą logistykę szczepienną – dodał Niedzielski.

Źródło: KPRM / Twitter, Facebook

Oprac. Kacper Ciuba

12-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

dworczyk-mozliwe-bedzie-34-mln-szczepien-miesiecznie-wideo-5965-00r2kc