REKLAMA

Dwoje mieszkańców Rzeszowa oszukanych metodą “na policjanta”

RZESZÓW / PODKARPACIE. Oszuści cały czas szukają nowych pomysłów lub modyfikują dotychczas wykorzystywane, aby skutecznie wyłudzać pieniądze, które często stanowią oszczędności naszego życia. Przestępcy posługują się podstępem i podszywają się pod funkcjonariuszy lub podają się za dawno niewidzianych krewnych. W poniedziałek dwoje mieszkańców Rzeszowa padło ofiarą oszusta. Oboje wierzyli przestępcom i przekazali im pieniądze.

bay3q7bv6n4sr2f8pn8mx4ebkybgtmzj

Foto: pixabay.com

W poniedziałek w Rzeszowie doszło do dwóch oszustw dokonanych metodą “na policjanta”. Przestępcy podając się za policjantów, wyłudzili pieniądze od mieszkańców Rzeszowa – 80-letniego mężczyzny i 61-letniej kobiety.

Oszuści działali według znanego schematu. Na telefony stacjonarne pokrzywdzonych, zadzwonił nieznany mężczyzna. Podając się za policjantów i prokuratora, poinformowali rozmówców, że rozpracowują szajkę oszustów, którzy dysponując numerami kont i danymi klientów banków i wybierają z nich pieniądze lub zaciągają kredyty.

Dla powodzenia akcji konieczne było wybranie pieniędzy z konta i przekazanie ich rzekomym policjantom. Pokrzywdzeni pojechali do banku i wybrali pieniądze. Dalsze dyspozycje co do przekazania gotówki oszuści przekazywali, dzwoniąc na ich telefony komórkowe.

Mężczyzna przekazał pieniądze nieznanej kobiecie, która przyszła do jego mieszkania. Natomiast oszukana kobieta pozostawiła gotówkę w miejscu wskazanym przez oszustów. Podczas całego zdarzenia ich telefony były blokowane przez połączenie z oszustami. Dopiero po pewnym czasie pokrzywdzeni zorientowali się, że zostali oszukani i zawiadomili policjantów.

Policjanci apelują:

Jeśli ktoś podając się przez telefon za policjanta, żąda przekazania pieniędzy, wybrania gotówki z banku – zakończ rozmowę telefoniczną! Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego oraz Policję.

Policjanci, prokuratorzy nigdy nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon! NIGDY nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy w celu ich zabezpieczenia przed oszustami.

Funkcjonariusze przypominają, aby nigdy nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom, niezależnie od okoliczności, jakie przedstawiają. W razie podobnych telefonów należy się skutecznie rozłączyć i zadzwonić pod nr 112. Pamiętajmy, że dzwoniąc pod numer alarmowy połączymy się z centrum powiadamiania ratunkowego, a nie bezpośrednio z policją.

Źródło: KMP Rzeszów

11-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

dwoje-mieszkancow-rzeszowa-oszukanych-metoda-na-policjanta-2847-00r2kc