REKLAMA

Dwa nowe perony na stacji Rzeszów Główny! (FOTO, WIDEO)

|

Dwa nowe perony na stacji Rzeszów Główny! (FOTO, WIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Od poniedziałku (17 lutego br.) na stacji Rzeszów Główny można korzystać z dwóch nowych peronów. Teraz rozpoczynają się prace budowlane nad peronem trzecim.

csm_Rzeszow_Glowny__fot._Mariusz_Kucharski__3__cb677cedc9

Foto: PKP-PLK

Od 17 lutego br. zakończyła się modernizacja dwóch peronów na stacji PKP Rzeszów Główny.

Są one większe, wyższe i wygodniejsze dla pasażerów. Podróżni znajdą przy nich nowe ławki i tablice informacyjne. Perony są w pełni zadaszone – lepiej niż dotychczas chronią przed deszczem – informuje Piotr Hamarnik z biura prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Osobom niewidomym i niedowidzącym łatwiej będzie się poruszać, dzięki liniom naprowadzającym i nawierzchni o zróżnicowanej strukturze. W połowie lutego perony będą dostępne dla podróżnych. Zainstalowano także nowy system sterowania ruchem. Dzięki nowym urządzeniom, dyżurni ruchu mogą sprawniej przygotować trasy przejazdu pociągów. Zwiększy się więc poziom bezpieczeństwa w obsłudze składów.

csm_Rzeszow_Glowny__fot._Mariusz_Kucharski__12__3fabeccd1b

Foto: PKP-PLK

Wykonawcy przystępują do kolejnego etapu modernizacji stacji. Prace budowlane obejmą peron numer trzy, który będzie powiększony i podwyższony. Prace będą także przy rozbudowywanym przejściu podziemnym. Już teraz można nim przejść do peronu drugiego, a docelowo połączy centrum Rzeszowa z ulicą Kochanowskiego. Przejście będzie wyższe i szersze od dotychczasowego. PLK przewidziały w nim schody ruchome i windy, co pozwoli łatwo dostać się na perony osobom o ograniczonej możliwości poruszania się.

Od 2019 oku można wsiadać do pociągów z nowego przystanku Rzeszów Zachodni przy alei Wyzwolenia. Nowy obiekt ułatwił podróże w kierunku zachodnim i północnym – w stronę Lublina i Krakowa. Czynne są już obydwa perony na przystanku.

W ramach rzeszowskiej inwestycji PLK modernizują także wiadukt kolejowy nad ulicy Batorego. Obiekt w połowie jest już przygotowany i przejeżdżają po nim pociągi. W lutym rozpocznie się kolejny etap prac. Zmodernizowany obiekt będzie większy i szerszy od starego. Dzięki temu pod torami będzie więcej miejsca na budowę drogi i chodników, co usprawni komunikacje drogową. Prace „drogowe” są realizowane przez miasto. Uzyskanym już efektem inwestycji PLK w Rzeszowie są trzy mosty nad aleją Wyzwolenia. Kierowcom służy także przebudowany przejazd kolejowo-drogowy przy ulicy Marii Konopnickiej.

csm_Rzeszow_Glowny__fot._Mariusz_Kucharski__7__b303b9d506

Foto: PKP-PLK

Zakończenie zasadniczych prac na stacji Rzeszów Główny planowane jest latem. Wówczas podróżni będą korzystać z wszystkich peronów i odnowionego przejścia podziemnego.

Inwestycja w Rzeszowie realizowana jest z Krajowego Programu Kolejowego, w ramach projektu: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM)”. Wartość umowy, która w 85 proc. jest współfinansowana ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, to 205 milionów złotych netto.

Źródło: PKP-PLK

18-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

dwa-perony-na-stacji-rzeszow-glowny-oddane-do-uzytku-foto-wideo-4239-00r2kc