REKLAMA

Drony, strzelnica multimedialna i masaż. To wszystko znajdziesz we WSIiZ (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. – Koło naukowe to jest coś, czym żyje uczelnia, to jest środowisko studentów, w którym możesz realizować hobby, pasję, odnaleźć siebie – zapewnia studentka Oksana Banias. W Klubie Akademickim IQ w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania po raz kolejny odbył się Dzień Otwarty Kół Naukowych i Organizacji Studenckich.

Przy blisko 30 stoiskach nie brakowało zainteresowanych osób. Studenci pytali, oglądali, ale i sami próbowali swoich sił m.in. na strzelnicy multimedialnej, w studiu TV, czy też w symulacji jazdy ciężarówką. Można również było np. spróbować regionalnej potrawy z Kazachstanu. To wszystko to tylko niewielki fragment bogatej listy atrakcji przygotowanych przez przedstawicieli kół naukowych i organizacji studenckich działających we WSIiZ. Wszystko po to, by jak najlepiej pokazać, czym się zajmują i zachęcić do dołączenia do ich grona.

– Próbujemy przyciągnąć studentów poprzez masaże bańką chińska, gorącymi kamieniami, aromaterapię, czy też aerobik – wymienia Martyna Stączek z Koła naukowego Rehabilitant – Przeprowadzamy ćwiczenia na piłce, z taśmami, konkursy z wiedzy anatomicznej. Jest też fantom, na którym można dokładnie zobaczyć gdzie znajdują się różne narządy – dodaje.

– Wzięliśmy ze sobą cały sprzęt mobilny, który tylko się dało. Mamy telefony internetowe, sprzęty do kablowania, spawarkę światłowodową, podstawowe zaciskarki do skrętek sieciowych, antenę do rozsyłania sieci Wi-Fi – prezentuje to, co przygotowało Koło Naukowe Teleinformatyki Kamil Dąbrowski. – Pod naszym okiem każdy może sobie pospawać światłowody, pobawić się całym okablowaniem, poucinać, popodłączać, sprawdzić czy to działa ze sobą, skonfigurować telefony internetowe, połączyć je ze sobą, ze swoim laptopem – mówi. Jak zaznacza, chodzi o to, żeby taka osoba mogła zrobić coś sama, zobaczyć tego efekt i mieć satysfakcję.

– My przygotowaliśmy „koncern medialny” – mówi z kolei Oksana Banias, liderka Dziennikarskiego Koła Naukowego „Żurnal”. – Jest bardzo dużo atrakcji, przeprowadzamy np. wycieczki do uczelnianego studia TV i radia, gdzie można zobaczyć jak to wszystko wygląda i spróbować swoich sił. Mamy przygotowane także różne konkursy – opowiada. Młodzi dziennikarze zorganizowali również flash mob zachęcający do czytania książek. Studenci z ulubioną literaturą w rękach w jednym momencie zaczęli czytać na głos wybrane przez siebie fragmenty.

Dlaczego warto?

Ci, którzy już udzielają się w kołach naukowych i organizacjach studenckich nie mają wątpliwości – warto. – Uczestniczymy w konferencjach, wolontariatach, a jak wiadomo, w ten sposób zdobywamy doświadczenie zawodowe, na które potem patrzą potencjalni pracodawcy – mówi Martyna Stączek.

– Do koła naukowego przychodzą osoby, które chcą coś zrobić ze swoją pasją. Oferujemy podstawowe szkolenia i rozwinięcie wiedzy oraz umiejętności, które już posiadają. Przychodzą też tacy, którzy już pracują, ale chcą poszerzyć swoje informacje, dają nam więc o tym znać i my dla nich coś przygotowujemy, żeby mogli zwiększyć swoje kwalifikacje – zachęca Kamil Dąbrowski.

– Można nauczyć się pracować w zespole, organizować różne eventy, myśleć kreatywnie. Zdobywamy umiejętności, które przydają się w życiu – zapewnia z kolei Oksana Banias. – Warto uczestniczyć w kołach naukowych, żeby wzbogacić swoje życie. Chodzisz na spotkania koła naukowego, zdobywasz nowych kolegów, poznajesz dużo ciekawych ludzi, takich którzy mają wiedzę, w temacie którym się interesujesz – mówi Roksolana Zhyla z Koła Popularyzacji Wiedzy Ubezpieczeniowej.

– To naprawdę bardzo pomaga, bo wiesz już jak nawiązywać kontakty, rozmawiać z innymi. Reakcje odwiedzających Studenci, którzy odwiedzili 8 grudnia Klub Akademicki IQ nie kryli zadowolenia i niejednokrotnie pozytywnego zdziwienia.

– Jest bardzo ciekawie, wiele osób, różne prezentacje. Widziałam już stoisko, gdzie wykonują make-up, ale też prezentujące różne kultury świata. Uważam, że to bardzo użyteczne i pomocne, żeby móc się lepiej poznać – mówi Laura Kenzhina.

– Bardzo mi się podoba, byłam już przy dwóch stoiskach. Odkryłam, że różne kierunki mogą być bardzo ciekawe. Mam zamiar nawet zapisać się do któregoś z kół – nie ukrywa entuzjazmu Oksana Renkas. – Studiuję informatykę, ale chętnie przyłączyłabym się do Koła Naukowego „Piękno”, albo „Chemikos”. Tak dla relaksu – mówi. Dodaje też, że jej zdaniem takie wydarzenia powinny odbywać się na uczelni jak najczęściej.

– Według mnie to jest bardzo ciekawe przedsięwzięcie, ponieważ bardzo dużo można się dowiedzieć na temat tych kół, tego, co jest w nich organizowane, robione. Takie akcje są naprawdę potrzebne, żeby poinformować studentów, zwłaszcza z pierwszych roczników, takich jak ja, o tym, co się dzieje na tej uczelni, jakie są możliwości i co oferują poszczególne koła – mówi Patryk Materna. – Mnie bardzo zainteresowała strzelnica multimedialna, mam zamiar spróbować – dodaje i już spogląda w jej kierunku.

Przedstawiciele kół i organizacji studenckich starali się jak mogli. – Może akurat ktoś znajdzie swoją drogę w którymś kole i nie wiadomo co na końcu tej drogi będzie. Można zostać liderem, wybitnym naukowcem, specjalistą w dziedzinie np. dziennikarstwa, czy też programistki – mówi Oksana Banias.

Bogaty wybór

Swoje stoiska zaprezentowały wszystkie koła naukowe i organizacje studenckie WSIiZ: Dziennikarskie Koło Naukowe „Żurnal”, Koło Naukowe Antropologii Kultury, Koło Popularyzacji Wiedzy Ubezpieczeniowej, Studenckie Koło Naukowe Ekologiczno-Przyrodnicze, Koło Naukowe Teleinformatyki, SKN FLOW – Bankowość & Inwestycje, Koło naukowe REHABILITANT, Organizacja studencka Debata Oksfordzka, WSIiZ, Dział Współpracy z Zagranicą, Studenckie Koło Naukowe Wydziału Medycznego ESKULAP, Koło Naukowe Chemikos, Koło Naukowe Kosmetologii Estetycznej „Piękno”, Koło  Naukowe Makroekonomii Empirycznej, Koło Naukowe Kognitywistyki, Koło Naukowe Kryminalistyki, Forum Inicjatyw Europejskich, Koło Naukowe HR, Koło Naukowe Fotografii Diafragma, Filmoznawcze Koło Naukowe, Koło Naukowe Nowych Technologii Programistycznych, Instytut Badań nad Cywilizacjami, Studenckie Koło Naukowe, Prawnicze Koło Naukowe Lege Artis, Logistyczne Koło Naukowe LOGIKON, Aviation Management Club – WSIiZ Rzeszów, AIESEC Rzeszów oraz Samorząd Studencki WSIiZ.

Jak zwykle, podczas wydarzenia odbyło się głosowanie na najlepsze stoisko. Najlepiej przygotowane koło naukowe  wygra główną nagrodę, ufundowaną przez Fundację „Na rzecz nauki i edukacji – Talenty”, która, podobnie jak w latach ubiegłych, objęła Dzień Otwarty Kół Naukowych i Organizacji Studenckich swoim patronatem. Wyniki będą znane już wkrótce.

 

meteriał nadesłany

09-12-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)